Właśnie ukazała się książka "Startujemy w przyszłość". To zbiór 30 opowiadań science-fiction, których autorami są laureaci 5. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era.

Wśród młodych pisarzy są Stanisław Makaruk - uczeń klasy 4 w Szkole Podstawowej nr 31 w Lublinie i Natalia Weronika Ruda - uczennica klasy 4 w Szkole Podstawowej nr 39, również w Lublinie. 

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Dlatego też tematem przewodnim “Popisz się talentem” był “Świat za sto lat”. Dzieci nadesłały do oceny jury aż 4023 teksty. To drugi najlepszy wynik w historii konkursu! Spośród nich wybrano 30 najlepszych prac, które mówiły o tym, jak będzie wyglądała przyszłość ludzkości. Wśród nich znalazły się opowiadania Stanisława Makaruka “Bakteria” oraz Natalii Weroniki Rudej pt. “Kryształowa moc nauki”. 

Nigdy nie marzyłem, żeby zostać pisarzem, myślę raczej że będę konstruktorem. Ale żeby być dobrym konstruktorem trzeba mieć wyobraźnię tak jak pisarz.

Pomysł na moje opowiadanie pojawił się z obecnej sytuacji - pandemii, więc wymyśliłem historię o wirusie, który też wymyka się spod kontroli. Po wygraniu konkursu poczułem się sławny, telewizja nagrała ze mną wywiad i teraz mogę całej rodzinie chwalić się swoją wygraną. Poza tym książkę z moim opowiadaniem zobaczą też nauczyciele i mam nadzieję, że zrobi ona na nich wrażenie, zwłaszcza na panu od języka polskiego - opowiada Stanisław Makaruk 

a Natalia Weronika Ruda dodaje: 

To moja druga edycja konkursu. W ubiegłym roku nie udało mi się wygrać. Teraz jestem bardzo szczęśliwa i wiem, że warto było ponownie spróbować swoich sił. Chciałabym wszystkich zachęcić do pisania - dzieci mają dużą wyobraźnię, więc warto ją rozwijać.

Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce, Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej - profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. Dochód z jej sprzedaży przekazywany jest zawsze na cele społeczne.

„Startujemy w przyszłość” to książka, która oferuje czytelnikowi wiele emocji i inspiracji. To 30 tekstów, które skrzą się od świeżych pomysłów i odważnych wizji naszej przyszłości. W swoich opowiadaniach dzieci stworzyły niezwykłe fantastyczne światy - w niektórych ludzkość pokonała najważniejsze problemy, w innych musi mierzyć się z konsekwencjami własnych błędów z teraźniejszości. 


We wszystkich 5 edycjach konkursu wzięło udział już 16.801 uczniów z całego kraju, a aż 146 zadebiutowało w pokonkursowych książkach, oficjalnie rozpoczynając ścieżkę swojej