Sadzenie nasion ważne informacje

Każdy z nas może cieszyć się samodzielnie wyhodowanymi roślinami. Jeżeli nie posiadamy ogrodu, możemy posadzić je na balkonie lub na parapecie. Co powinniśmy wiedzieć o nasionach i uprawie roślin w domu?
Samodzielna uprawa roślin dlaczego warto?
Większość z nas kupuje zioła i warzywa w sklepach. Często prezentują się one bardzo atrakcyjnie, jednak w rzeczywistości nie są zdrowe. Jeżeli produkty te nie posiadają stosownych certyfikatów ekologicznych, bardzo prawdopodobne jest, że pochodzą z upraw, gdzie stosowano niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia środki ochrony roślin. Warzywa i zioła ze sklepów często zawierają mniej substancji odżywczych niż rośliny uprawiane samodzielnie. Nie są też tak smaczne.
Kiedy zdecydujemy się na uprawę roślin w domu, a ponadto wybierzemy najwyższej jakości ekologiczne nasiona, będziemy mieć gwarancję, że na naszych talerzach znajduje się zdrowa żywność.
Pasjonaci ogrodnictwa przekonują również, że samodzielna uprawa nasion to doskonała zabawa, która daje mnóstwo satysfakcji.
Sadzenie nasion jak robić to prawidłowo
Jeżeli zależy nam na dobrych plonach, musimy pamiętać, żeby wysiewać nasiona w odpowiednim terminie. Większość roślin do szybkiego wzrostu potrzebuje światła słonecznego. Z tego względu rośliny posiane zbyt wcześnie są zazwyczaj wiotkie i słabe. Możemy zdecydować się na ich uprawę w domu, warunkiem jest jednak dodatkowe doświetlanie.
Gdy uprawiamy rośliny w ogrodzie lub na balkonie, nie sadźmy nasion wcześniej niż w marcu. Zanim przystąpimy do siewu, koniecznie zapoznajmy się z etykietą nasion, która powinna zawierać najważniejsze informacje dotyczące uprawy rośliny.
W przypadku, gdy obawiamy się wiosennych przymrozków, możemy zdecydować o posadzeniu roślin w pojemnikach (mogą być to nawet opakowania po jogurtach z dziurkami na spodzie). W momencie, gdy temperatury wzrosną, a dni staną się dłuższe, możemy przesadzić rośliny do gruntu.
Osoby, które decydują się na sadzenie roślin w doniczkach powinny zadbać o wysokiej jakości ziemię.
“Duży wpływ na kiełkowanie nasion ma to na jakiej głębokości je umieścimy. Zasada jest prosta bardzo drobne nasiona należy sadzić płytko. Z kolei większe głębiej.” podpowiada Marek z firmy Legutko
Niezmiernie ważna dla kiełkowania nasion jest wilgotna gleba. Musimy dbać o to, żeby podłoże było wilgotne przez cały czas. Nawet kilkudniowe przesuszenie może sprawić, że nasiona nie wykiełkują.
Sadzenie nasion w donicy i w ogrodzie
Jeżeli zdecydujemy się na sadzenie nasion w domu, pamiętajmy, żeby donicę umieścić na parapecie od najbardziej nasłonecznionej strony. Wschodzące nasiona potrzebują ciepła, dlatego dobrze jest nakryć donicę przezroczystą folią spożywczą (dbajmy jedynie o to, żeby na powierzchni gleby nie pojawiła się pleśń). Kiedy zauważymy pierwsze kiełki, możemy pozbyć się okrycia.
W przypadku, gdy chcemy posadzić nasiona w ogrodzie, upewnijmy się, czy dany gatunek roślin toleruje wysiew do zimnego gruntu. Ważne jest również, żeby zadbać o odchwaszczenie i spulchnienie gleby. W zależności od gatunku zalecane jest sadzenie nasion w określonych odstępach (jest to istotne szczególnie w przypadku roślin, które intensywnie się rozrastają).
Autor: Materiał partnera