Jak często karmić psa?

Prawidłowe żywienie psa ma ogromny wpływ na jego samopoczucie, ilość energii oraz zdrowie. Niezwykle ważna jest odpowiednia jakość karmy, w której powinno być jak najwięcej mięsa oraz częstotliwość posiłków. Sposób karmienia zależy przede wszystkim od wieku naszego pupila. Ile razy dziennie karmić szczeniaka, a ile dorosłego psa?

Szczeniak

Ile razy dziennie karmić szczeniaka? Ilość posiłków uzależniona jest nie tylko od wieku, ale również docelowej wielkości psa. Szczeniaki odstawione od matki po ukończeniu 2. miesiąca życia należy karmić 5 do 6 razy dziennie, gdyż mniejsze ilości karmy będą tolerowane. W wieku 3 do 4 miesięcy posiłek należy podawać 3 – 4 razy dziennie. U psów małych ras od 6 miesiąca życia można rozpocząć podawanie 2 posiłków dziennie (stopniowo zmniejszamy wielkość popołudniowej porcji, a zwiększamy dwóch pozostałych). Psy dużych ras, które później osiągają swoją masę docelową (dopiero, gdy będą miały od 18 do 24 miesięcy), przejście na 2 posiłki powinno odbyć się po ukończeniu pierwszego roku życia.

Dorosły pies

Dorosłym psom zazwyczaj podaje się jeden lub dwa posiłki dziennie. Korzystniejsze jest podzielenie dziennej racji pokarmowej na dwa posiłki (rano i wieczorem), gdyż nie doprowadza to do przejedzenia ani zbytniego uczucia głodu. Jest to dla nich naturalny sposób jedzenia, przy którym dobrze funkcjonują. Psy nie powinny mieć stałego dostępu do karmy, gdyż większość z nich to łasuchy, co może sprzyjać powstawaniu nadwagi lub otyłości. Należy również pamiętać, aby nie podawać psu jedzenia na pół godziny przed długim spacerem, gdyż można w ten sposób doprowadzić do niebezpiecznego skrętu jelita.

Psi senior

Psi senior może mieć problemy z gryzieniem np. ze względu na choroby zębów i dziąseł. Może także na skutek chorób występować problem z utrzymaniem masy ciała, co będzie skutkowało wychudzeniem pupila. Częstym problemem są również problemy gastryczne, jak np. biegunki. W takiej sytuacji dobrze jest podawać mniejsze porcje, a częściej, aby nie obciążać nadmierne układu pokarmowego i żeby zapewnić, jak najlepsze wchłanianie składników pokarmowych. U zdrowego psiego seniora można zostawić stały schemat podawania posiłków, jednak jeśli czworonóg na coś choruje, to najlepiej skonsultować sposób karmienia z lekarzem weterynarii.