W dniach od 06 do 10 września 2021 roku pracownicy Biura Obsługi Mieszkańców realizowali wizytę w Delmenhorst (Niemcy) w ramach projektu "Kadry Nowoczesnego Lublina". Wizytę koordynowała Pani Ute Winsemann z Urzędu Miasta Delmenhorst.
Uczestnicy projektu zapoznali się ze strukturą organizacyjną Urzędu Miasta Delmenhorst oraz spotkali się z przedstawicielami kluczowych komórek merytorycznych odpowiedzialnych m.in. za promocję, współpracę międzynarodową, integrację i aktywizację zawodową cudzoziemców, w tym uchodźców, oraz kształcenie osób dorosłych.
Podczas pobytu odbyła się tzw. „obserwacja pracy” w instytucjach administracji publicznej, tj. Urząd Miasta, Citizen Center (Biuro podobne do Biura Obsługi Mieszkańców), Urząd Statystyczny, a także organizacjach pozarządowych, w tym funkcjonujących na zasadach wolontariatu, i instytucji publicznych, działających na rzecz integracji, aktywizacji zawodowej i kształcenia migrantów.
Podczas spotkań i prezentacji uczestnikom wyjazdu zaprezentowano:
- strukturę administracyjną Urzędu Miasta w Delmenhorst,
- źródła finansowania działań na rzecz integracji cudzoziemców i obywateli,
- rodzaje i dobre praktyki współpracy pomiędzy instytucjami pozarządowymi a sektorem publicznym w zakresie działań na rzecz integracji oraz aktywizacji zawodowej cudzoziemców i obywateli,
- strukturę demograficzną i statystyki dot. migrantów oraz osób z pochodzeniem migracyjnym w Niemczech, w szczególności w Dolnej Saksonii i mieście Delmenhorst,
- przykłady działań na rzecz integracji cudzoziemców, w tym uchodźców, nieletnich oraz samotnych matek,
- realia rynku pracy oraz podejmowane działania na rzecz funkcjonowania migrantów na rynku pracy, aktywizacji oraz wsparcia dla osób bezrobotnych,
- sytuacja kobiet i rodzin muzułmańskich, w tym uchodźców.
Wyjazd sprzyjał rozwojowi zawodowemu uczestników projektu, w tym w zakresie: wrażliwości kulturowej, edukacji osób dorosłych i nieletnich, w tym migrantów i uchodźców, rozwiązywania problemów oraz integracji społeczności imigranckiej, co z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszej realizacji zawodowych obowiązków pracowników Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin, w szczególności pracowników Punktu Obsługi Cudzoziemców, którzy na co dzień obsługują cudzoziemców i cudzoziemki, mieszkających w Lublinie, ale także uczestniczą w spotkaniach z pracownikami innych instytucji publicznych i pozarządowych, działających na rzecz wsparcia cudzoziemców. Wyjazd sprzyjał kompleksowemu rozwojowi zawodowemu uczestników projektu, w tym w zakresie edukacji osób dorosłych, co z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszej realizacji zawodowych obowiązków pracowników Urzędu Miasta Lublin.
Projekt Kadry Nowoczesnego Lublina zakłada udział 39 pracowników Urzędu Miasta Lublin w wyjazdach typu Job Shadowing (uczenie się pracy innych poprzez obserwację), umożliwiających pozyskanie dobrych praktyk oraz nabycie nowych umiejętności.
Projekt został dofinansowany z funduszy europejskich w ramach programu Erasmus.
Więcej informacji o projekcie: Kadry Nowoczesnego Lublina