Gmina Lublin wraz z miastami partnerskimi Delmenhorst oraz Münster w Niemczech uczestniczy w Programie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) "U mnie i u Ciebie: Spotkania młodzieży w ramach polsko-niemieckich partnerstw gmin i powiatów". Celem tego Programu jest wzmocnienie współpracy polsko-niemieckich miast partnerskich, w naszym przypadku z  Delmenhorst oraz Münster, w zakresie wymiany młodzieży i współpracy pomiędzy instytucjami, które z młodzieżą pracują.

Co to oznacza w praktyce?
Program PNWM to obszerny program szkoleniowo-sieciujący: PNWM oferuje organizację seminariów kontaktowych i szkoleń online na tematy związane z wymianą młodzieży. Można korzystać z konsultacji z ich trenerkami i trenerami.

Program PNWM jest niezwykle prosty. Nie ma oceny formalnej, wnioski można konsultować i poprawiać, aplikować można cały rok (wystarczy złożyć wniosek na trzy miesiące przed planowaną wymianą). Dofinansowanie można pozyskać na różne działania i projekty, w tym także wymianę pozaszkolną. Aplikować może stowarzyszenie, instytucja publiczna, organizacja pożytku publicznego, a także osoba prywatna. W czasie pandemii można dostać finansowanie na projekty online i hybrydowe, a w ramach dotacji zakupić drobny sprzęt techniczny (zestawy słuchawkowe, kamery internetowe, mikrofony etc.), a także licencje lub dostęp do narzędzi i platform internetowych.

Strona PNWM
W zakładce Dotacje znajdziecie Państwo informację, jakiego typu działania i projekty można sfinansować.
Zachęcamy również do śledzenia informacji w zakładce Szkolenia → Seminaria "PNWM online"

Jeśli Państwo jesteście zainteresowani nawiązaniem współpracy lub jej rozwinięciem z partnerami niemieckimi, zwłaszcza w Delmenhorst i Münster, Urząd Miasta może zorganizować dla Państwa:

  • szkolenie z pracownikiem PNWM, który przedstawi ofertę PNWM, sposób aplikowania oraz rozliczania projektów;
  • spotkanie sieciujące na zoom z zainteresowanymi instytucjami z naszych miast partnerskich w Niemczech. 


Wystarczy do 31 maja br. na adres  napisać, że jesteście Państwo zainteresowani takim szkoleniem / spotkaniem sieciującym online, wskazać nazwę organizacji/instytucji, jaką Państwo reprezentują, oraz liczbę osób zgłaszanych do udziału w szkoleniu / spotkaniu sieciującym. Po zebraniu informacji zwrotnych od lubelskich instytucji/organizacji/animatorów kultury z deklaracjami chęci udziału w takim szkoleniu / spotkaniu, wyślemy do Państwa szczegóły, kiedy i w jaki sposób zostaną one zorganizowane. Będziemy z Państwem w kontakcie na każdym etapie.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, dobrowolny i niezobowiązujący. 

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych.