Pokrzywa – walory prozdrowotne, uprawa, nasiona pokrzywy

Pokrzywa to roślina o wielu prozdrowotnych właściwościach. W medycynie naturalnej surowcami leczniczymi są liście i korzenie tej rośliny. Jakie wartości odżywcze posiada pokrzywa? W leczeniu jakich schorzeń jest ona pomocna? Jak wybrać nasiona pokrzywy? Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się na jej uprawę?

Pokrzywa źródłem cennych substancji odżywczych

Niektórzy traktują pokrzywę jako uciążliwy chwast. Nie zdają sobie jednak sprawy, że jest ona źródłem wielu substancji niezbędnych do utrzymania naszego organizmu w zdrowiu. W składzie pokrzywy znajdziemy między innymi: witaminy z grupy B, witaminy A, C, E i K, olejki eteryczne, kwasy organiczne, karotenoidy, flawonoidy, fitosterole, związki aminowe i garbnikowe, chlorofil, acetylocholinę, histaminę, czy serotoninę. Roślina ta jest pełna cennych związków mineralnych.

Pokrzywa działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, moczopędnie, antybakteryjnie. Pomaga ona w walce z alergią, ze względu na obecność żelaza chroni przed anemią. Jest skuteczna także w walce z wieloma schorzeniami skórnymi.

Walory pokrzywy doceniane są też w kuchni i kosmetyce.

Uprawa pokrzywy w ogrodzie

Uprawa pokrzywy w ogrodzie jest pomysłem stosunkowo nowym. Dotychczas ogrodnicy i rolnicy szukali raczej skutecznych sposobów na wyplenienie jej ze swoich posesji. Sytuacja powoli się zmienia, gdyż mamy coraz większą świadomość korzystnego wpływu tej rośliny na nasze zdrowie. Chcemy korzystać z pokrzywy, jednak zależy nam, żeby pozyskiwać ją jedynie ze sprawdzonych źródeł. Nie jest dobrym pomysłem spożywanie pokrzywy, która rosła przy drodze (roślina taka jest z dużym prawdopodobieństwem zanieczyszczona metalami ciężkimi i innymi substancjami, które mogą mieć negatywny wpływ na ludzki organizm). Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup nasion pokrzywy i samodzielna jej uprawa.

Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie pokrzywy w ogrodzie ziołowym, pamiętajmy, że potrzebuje ona gleby bogatej w azot. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, czarne, wilgotne i dość przepuszczalne.

Pokrzywa najlepiej czuje się na stanowiskach zacienionych, jednak będzie rosła także w innych miejscach. Sadząc pokrzywę musimy pilnować, żeby roślina nie rozrosła się nadmiernie, gdyż może utrudniać wzrost innych roślin w ogrodzie.

Jak wybrać nasiona pokrzywy?

Zanim zdecydujemy się na zakup nasion pokrzywy, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że istnieje wiele odmian tej rośliny. Najpopularniejszą z nich jest pokrzywa zwyczajna. Jeżeli chcemy wykorzystywać pokrzywę w kuchni, a także stosować ją jako lek, koniecznie zaopatrzmy się w najwyższej jakości, ekologiczne nasiona tej rośliny (rośliny, które z nich wyrosną będą bezpieczne dla naszego zdrowia). Najlepiej jest wybierać nasiona pokrzywy pochodzące od sprawdzonych producentów. Na etykiecie nasion muszą znajdować się data ważności, a także wskazówki dotyczące terminu sadzenia. Warto jest wybierać nasiona umieszczone w hermetycznie zamkniętych opakowaniach (nie kupujmy natomiast nasion na wagę – zazwyczaj charakteryzują się one niską jakością).

Nasiona pokrzywy zamówisz w sklepie W.Legutko.