W najbliższych dniach odbędą się działania edukacyjne w ramach projektu „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto” zgłoszonego do Zielonego Budżetu. Na mieszkańców zainteresowanych tematyką małej retencji wody oraz zieleni miejskiej czekają webinaria. Pierwszy już jutro, 2 września.
– Zapraszam mieszkańców na otwarte webinaria edukacyjne na temat zieleni miejskiej, retencji wód opadowych i partycypacji społecznej, które poprowadzą m.in. eksperci z Instytutu Architektury Krajobrazu KUL i Fundacji Sendzimira, ale też osoby zaangażowane w różnego rodzaju działania miejskie takie jak powstanie pierwszych ogrodów deszczowych w Lublinie. Podczas spotkań będzie też miejsce na otwartą dyskusję i pytania od słuchaczek i słuchaczy – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Webinaria, opracowanie projektów ogrodów deszczowych i realizacja dwóch z nich z udziałem mieszkańców to działania w ramach projektu „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto”. 9 projektów ogrodów deszczowych przygotowała lubelska pracownia ARBRE Architektura Krajobrazu. Zostały one skonsultowane z ekspertami z Instytutu Architektury Krajobrazu KUL i Fundacji Sendzimira. Projekty są modelowymi rozwiązaniami problemów związanych z wodami opadowymi. Mają stanowić fundament dla dalszych tego typu realizacji w Lublinie. Dwa z ogrodów zostaną wykonane podczas warsztatów z udziałem mieszkańców. Obecnie trwają ostateczne uzgodnienia z zarządcami terenów, na których mają powstać.
Projekty ogrodów oraz dokładne informacje na temat webinariów znajdują się na stronie Fundacji Sendzimira, a dodatkowe informacje pojawiać się będą również na profilach Fundacja Sendzimira i Obywatelski Lublin oraz stronie wydarzenia. Webinaria są otwarte i bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych.
Terminy i tematy webinariów:
- 2 września, czwartek, godz. 18.00 - Dobrze nawodnione miasto - Zieleń; prelegenci: dr inż. Piotr Szkołut (ARBRE Architektura Krajobrazu, Instytut Architektury Krajobrazu KUL) oraz dr hab. Ewa Trzaskowska (Instytut Architektury Krajobrazu KUL),
- 9 września, czwartek, godz. 18.00 - Dobrze nawodnione miasto - Woda; prelegenci: dr hab. inż. Tomasz Bergier (AGH w Krakowie, Fundacja Sendzimira) oraz Aneta Zienkiewicz (architekt krajobrazu, współtwórczyni pierwszych ogrodów deszczowych w Lublinie),
- 15 września, środa, godz. 18.00 - Dobrze nawodnione miasto - Inicjatywa; prelegenci: Witold Szwedkowski (Miejska Partyzantka Ogrodnicza) oraz Paulina Paga (Fundacja Teren Otwarty, Muzeum Osiedli Mieszkaniowych).
Projekt „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto” realizowany przez Miasto Lublin i Fundację Sendzimira wpisuje się w działania Lublina na rzecz adaptacji do zmian klimatu, a więc ochrony przed suszą i powodzią oraz zwiększania świadomości mieszkańców na ten temat.