UM Lublin: Weekend z tańcem w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego
Lubelski Teatr Tańca zaprasza do zielonego Ogrodu Saskiego na weekend pełen tańca. W ciągu dwóch dni zobaczymy jubileuszowy spektakl najstarszego teatru tańca w Polsce, etiudę taneczną powstałą w koprodukcji Teatru Muzycznego w Lublinie i Lubelskiego Teatru Tańca oraz film o jednej z najwybitniejszych postaci teatru tańca Pinie Bausch.
W sobotni wieczór na scenie Muszli Koncertowej zaprezentują się artyści Polskiego Teatru Tańca w spektaklu 45. Ideą projektu jest wyjście poza tradycyjną formę korelacji choreografa i kompozytora. Inscenizacja dotyka w symbolicznym wymiarze tematu zbiorowości, którą łączy wspólna praca oraz decyzja o wyborze sztuki jako sposobu na życie.
Z kolei w niedzielę taniec stanie się przestrzenią do rozważań na temat miłości, rozstania, wiary, życia i śmierci. Etiuda taneczna Pamiętasz, Nieobecna…?, zrealizowana przez Teatr Muzyczny w Lublinie oraz Lubelski Teatr Tańca w ramach projektu Przestrzenie Sztuki, to realizacja stworzona w oparciu o powieść Mroki” Jarosława Borszewicza.
Zwieńczeniem tanecznego weekendu będzie pokaz filmu Pina w reżyserii Wima Wendersa. To biografia zmarłej w 2009 roku wybitnej choreografki Piny Bausch. Reżyser zarejestrował najważniejsze przedstawienia artystki Święto wiosny, Vollmond i Caf Miler. Poprosił członków jej zespołu o wykonanie części układów na ulicach niemieckiego Wuppertalu. W filmie właściwie nie padają żadne słowa, środkiem ekspresji tancerzy jest ciało.
**Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim
17-18 lipca
wstęp wolny**
Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/kultura/informacje/wiadomosci/weekend-z-tancem-w-muszli-koncertowej-ogrodu-saskiego,3063,41,1.html
Autor: krystian