Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lublin

Awaryjna sytuacja? Może Ci się przydać antykoncepcja awaryjna

Tabletka „dzień po” to metoda antykoncepcji zarezerwowana na szczególnie awaryjne sytuacje.

Na przykład?

Pęknięta prezerwatywa czy spontaniczny i niezabezpieczony seks.

Być może zapomniałaś przyjąć tabletki antykoncepcyjnej (lub nie zrobiłaś tego więcej niż jeden dzień) i boisz się, że zajdziesz w ciążę?

Niestety szanse na zajście w ciążę w takich sytuacjach wzrastają (szczególnie, jeśli miało to miejsce mniej więcej w połowie cyklu miesięcznego kobiety), ale nie martw się, tutaj zdecydowanie liczy się czas i szybka reakcja.

Możesz umówić się na ginekologiczną wizytę online, podczas której opiszesz problem a lekarz – jeśli nie będzie widział przeciwskazań medycznych – przepisze Ci tzw. „tabletkę dzień po” na e-receptę.

Nieważne o jakiej porze doszło do sytuacji – liczy się szybkość reakcji, dlatego w przychodni online Dimedic.eu możesz zapisać się na konsultację online o dowolnej porze.

Tabletka antykoncepcyjna „dzień po” to nie środek wczesnoporonny

Antykoncepcja awaryjna nie jest środkiem wczesnoporonnym.

Jak zatem działa?

Tabletka „dzień po” blokuje owulację i tym samym – możliwość zapłodnienia komórki jajowej przez znajdujące się w nasieniu plemniki.

Hormony zawarte w tabletce przesuwają lub hamują wydzielanie się hormonu luteinizującego silnie związanego z owulacją i możliwością zajścia w ciążę.

Choć wiele osób myśli, że ten sposób awaryjnej antykoncepcji jest środkiem wczesnoporonnym, to należy tutaj jasno powiedzieć, że jeśli doszło do nieplanowanego zapłodnienia, a Ty przyjęłaś taką tabletkę, to Twoja ciąża NIE jest zagrożona.

Gdy doszło do zapłodnienia po niezabezpieczonym stosunku – tabletka „dzień po” nie wpływa negatywnie na zagnieżdżenie się zarodka, a tym samym – nie ma działania wczesnoporonnego.

Pamiętaj jednak o tym, że częste zażywanie takiej formy awaryjnej antykoncepcji nie jest wskazane.

Dlatego jeśli Twoja antykoncepcja w jakiś sposób zawodzi, być może warto zastanowić się nad zmianą sposobu zabezpieczania się przed zajściem w nieplanowaną ciążę?

Jaki wpływ tabletka „dzień po” może mieć na Twój organizm?

Każdy lek, a tym bardziej antykoncepcja hormonalna może nieść za sobą parę skutków ubocznych.

Pamiętaj, że tabletka awaryjna w jednej dawce zawiera dosyć sporą ilość hormonów, mających zablokować Twoją owulację.

Ma to niemały wpływ na Twoją gospodarkę hormonalną, dlatego nawet do 2-3 miesięcy po zażyciu tabletki „dzień po” możesz odczuwać bolesne miesiączki, bóle brzucha czy kręgosłupa.

Ponadto w Twoim organizmie może zbierać się woda, przez co będziesz czuła się ociężała i opuchnięta.

Twoje piersi mogą być nadwrażliwe a okres – po prostu nieregularny.

Nie martw się – te wszystkie objawy – jeśli w ogóle się pojawiły, powinny w niedługim czasie się unormować.

Szczególną uwagę powinnaś przykuć jednak do wymiotów i nudności, które mogą się pojawić po przyjęciu tabletki postkoitalnej.

Musi mieć ona czas na wchłonięcie się, dlatego jeśli doszło do wymiotów w kilka godzin po przyjęciu tabletki – powinnaś ponownie skontaktować się z lekarzem.

Być może konieczne będzie przyjęcie jeszcze jednej dawki tabletki awaryjnej.

Masz e-receptę i co dalej?

Choć w dyskretny sposób podczas wizyty online uzyskałaś receptę na tabletkę postkoitalną, to pamiętaj o tym, aby zrealizować ją w pewnym miejscu.

To znaczy?

Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo to podstawa. Dlatego nigdy nie kupuj leków z podejrzanych stron internetowych.

Jedyną słuszną i bezpieczną opcją zrealizowania recepty jest… apteka!

W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po” – EllaOne i Escapelle, za które zapłacisz od około 60 zł do nawet 160 zł za opakowanie.

Tak – to opakowanie zawiera tylko jedną tabletkę, ale jeśli nie planujesz teraz ciąży, to nie warto ryzykować.