Awaryjna sytuacja? Może Ci się przydać antykoncepcja awaryjna

Tabletka dzień po” to metoda antykoncepcji zarezerwowana na szczególnie awaryjne sytuacje.
Pęknięta prezerwatywa czy spontaniczny i niezabezpieczony seks.
Być może zapomniałaś przyjąć tabletki antykoncepcyjnej (lub nie zrobiłaś tego więcej niż jeden dzień) i boisz się, że zajdziesz w ciążę?
Niestety szanse na zajście w ciążę w takich sytuacjach wzrastają (szczególnie, jeśli miało to miejsce mniej więcej w połowie cyklu miesięcznego kobiety), ale nie martw się, tutaj zdecydowanie liczy się czas i szybka reakcja.
Możesz umówić się na ginekologiczną wizytę online, podczas której opiszesz problem a lekarz jeśli nie będzie widział przeciwskazań medycznych przepisze Ci tzw. tabletkę dzień po” na e-receptę.
Nieważne o jakiej porze doszło do sytuacji liczy się szybkość reakcji, dlatego w przychodni online Dimedic.eu możesz zapisać się na konsultację online o dowolnej porze.
Tabletka antykoncepcyjna dzień po” to nie środek wczesnoporonny
Antykoncepcja awaryjna nie jest środkiem wczesnoporonnym.
Tabletka dzień po” blokuje owulację i tym samym możliwość zapłodnienia komórki jajowej przez znajdujące się w nasieniu plemniki.
Hormony zawarte w tabletce przesuwają lub hamują wydzielanie się hormonu luteinizującego silnie związanego z owulacją i możliwością zajścia w ciążę.
Choć wiele osób myśli, że ten sposób awaryjnej antykoncepcji jest środkiem wczesnoporonnym, to należy tutaj jasno powiedzieć, że jeśli doszło do nieplanowanego zapłodnienia, a Ty przyjęłaś taką tabletkę, to Twoja ciąża NIE jest zagrożona.
Gdy doszło do zapłodnienia po niezabezpieczonym stosunku tabletka dzień po” nie wpływa negatywnie na zagnieżdżenie się zarodka, a tym samym nie ma działania wczesnoporonnego.
Pamiętaj jednak o tym, że częste zażywanie takiej formy awaryjnej antykoncepcji nie jest wskazane.
Dlatego jeśli Twoja antykoncepcja w jakiś sposób zawodzi, być może warto zastanowić się nad zmianą sposobu zabezpieczania się przed zajściem w nieplanowaną ciążę?
Jaki wpływ tabletka dzień po” może mieć na Twój organizm?
Każdy lek, a tym bardziej antykoncepcja hormonalna może nieść za sobą parę skutków ubocznych.
Pamiętaj, że tabletka awaryjna w jednej dawce zawiera dosyć sporą ilość hormonów, mających zablokować Twoją owulację.
Ma to niemały wpływ na Twoją gospodarkę hormonalną, dlatego nawet do 2-3 miesięcy po zażyciu tabletki dzień po” możesz odczuwać bolesne miesiączki, bóle brzucha czy kręgosłupa.
Ponadto w Twoim organizmie może zbierać się woda, przez co będziesz czuła się ociężała i opuchnięta.
Twoje piersi mogą być nadwrażliwe a okres po prostu nieregularny.
Nie martw się te wszystkie objawy jeśli w ogóle się pojawiły, powinny w niedługim czasie się unormować.
Szczególną uwagę powinnaś przykuć jednak do wymiotów i nudności, które mogą się pojawić po przyjęciu tabletki postkoitalnej.
Musi mieć ona czas na wchłonięcie się, dlatego jeśli doszło do wymiotów w kilka godzin po przyjęciu tabletki powinnaś ponownie skontaktować się z lekarzem.
Być może konieczne będzie przyjęcie jeszcze jednej dawki tabletki awaryjnej.
Masz e-receptę i co dalej?
Choć w dyskretny sposób podczas wizyty online uzyskałaś receptę na tabletkę postkoitalną, to pamiętaj o tym, aby zrealizować ją w pewnym miejscu.
Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo to podstawa. Dlatego nigdy nie kupuj leków z podejrzanych stron internetowych.
Jedyną słuszną i bezpieczną opcją zrealizowania recepty jest… apteka!
W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek dzień po” EllaOne i Escapelle, za które zapłacisz od około 60 zł do nawet 160 zł za opakowanie.
Tak to opakowanie zawiera tylko jedną tabletkę, ale jeśli nie planujesz teraz ciąży, to nie warto ryzykować.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski