Najciekawsze budynki w województwie lubelskim

Lubelskie nie kojarzy się jednoznacznie z ciekawą architekturą. Wiele osób zapomina o bogatej historii tego regionu, która odcisnęła piętno właśnie na architekturze miast i Lubelszczyzny: pałace, kamienice, przedsiębiorstwa, sanatoria i rezydencje zachwycają każdego, kto przyjeżdża tu w poszukiwaniu pięknych i funkcjonalnych budynków. Które z nich są najciekawsze?

1. Rynek Wielki w Zamościu

Nie można zacząć inaczej niż od prawdopodobnie największej atrakcji turystycznej Lubelszczyzny będącej nie tyle budynkiem, co zespołem budynków - od Rynku Wielkiego w Zamościu. Z każdej strony kwadratowego placu znajdują się zabytkowe kamienice (po osiem z każdej strony, tylko z północnej - ratuszowej - pięć). Mieści się w nich wiele instytucji kulturalnych, ale ogromnych wrażeń estetycznych dostarcza już sama ich architektura - niezwykłe kolory, fantazyjne półcienie, ozdobne attyki, płaskorzeźby i fryzy.

2. Gmach Dyrekcji Kolei w Chełmie

Budynkiem wartym zobaczenia przynajmniej z zewnątrz jest również wybudowany w latach 1928-1939 monumentalny Gmach Dyrekcji Kolei w Chełmie. W rzucie przypomina literę H, posiada pięć pełnych skrzydeł i dwie skośne, a symetryczna, pozbawiona ozdób bryła na-wiązuje do koncepcji prostej formy wczesnego modernizmu. W latach 70. złożone z trzech kolonii mieszkaniowych chełmińskie osiedle kolejowe wraz z Gmachem Dyrekcji zostało wpisane do rejestru zabytków.

3.Terminal portu lotniczego w Lublinie-Świdniku

Terminal portu lotniczego w Lublinie-Świdniku to pierwsze w powojennej Polsce lotnisko zbudowane całkowicie od podstaw i bezpośrednio skomunikowane z miastem za pomocą kolei. Budynek zaprojektowany został na planie prostokąta i jest zaokrąglony właściwie z każdej strony, co w założeniu miało przypominać kadłub samolotu. Budowa lotniska wpłynęła na funkcjonowanie okolicznych miast, w tym na rynek nieruchomości. Nowe mieszkania w lubelskim sprzedają się lepiej między innymi ze względu na nowy terminal.

4. Sanatorium Fortunat w Nałęczowie

Jednym z najbardziej wyróżniających się budynków w sanatoryjno-rezydencjalnym Nałęczowie jest budynek Sanatorium Fortunat zaprojektowany przez lublińskiego architekta Bolesława Stelmacha. Budynek składa się z dwóch brył, które połączone są szklanym łącznikiem, w którym znajduje się klatka schodowa i panoramiczna winda. Dominuje beton architektoniczny, stal i metal, a wszystko pokryte jest czernią przez co całość znacząco wybija się na tle drewnianej i murowanej architektury Nałęczowa.

5. Pałac Czartoryskich w Puławach

Kolejną ogromną atrakcją architektoniczną Lubelszczyzny jest Pałac Czartoryskich w Puławach wraz z przyległym do niego parkiem krajobrazowym. Okazały gmach jest ozdobiony niezliczonymi formami małej architektury, z których znaczna część nawiązuje do estetyki śródziemnomorskiego antyku. Równie dużym zainteresowaniem odwiedzających co pałac cieszy się również okalający go park pełny mniejszych budowli, w których można podziwiać dzieła sztuki i historyczne pamiątki z ostatnich kilkuset lat historii Polski.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w województwie podlaskim