transkrypcje sądowe

Rozprawy sądowe mają różny przebieg, odbywają się one w różnych celach, dotyczą wielu, mniej lub bardziej istotnych kwestii. Odkąd wprowadzono nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, dziś niezbędny podczas każdej rozprawy jest system jej rejestrowania. O ile kilka lat temu podczas takiej rozprawy wszystko było na bieżąco zapisywane, o tyle dziś w znaczący sposób poprawiono te rozwiązania, wprowadzając nagrania ze sprawy. Ogranicza to czas prowadzonych rozpraw, zapewnia to zdecydowanie większą wygodę i dokładność zarejestrowanego zapisu z danej rozprawy. Nagrany film można przełożyć na tekst pisany, nazywany transkrypcjami sądowymi. To właśnie nimi i zasadami ich tworzenia zajmiemy się w tym właśnie artykule.

Czym są transkrypcje sądowe?

Transkrypcje sądowe to w najprostszym tego słowa znaczeniu - zapisy rozmów z rozprawy, a więc zmiana słowa mówionego, w słowo pisane. Nie odbywa się ona bezpośrednio w trakcie trwania rozprawy, ale wykonanie jej można zlecić specjalnej firmie, która takie właśnie usługi posiada w swojej ofercie. Transkrypcje może zlecić adwokat danej strony, chcąc mieć dostęp do pełnej dokumentacji tego, co działo się na rozprawie. Są to także usługi dla sędziów, którzy dzięki takim zapisom mogą przygotować się do kolejnej rozprawy, mając jasny obraz sytuacji, czego ona dotyczy. Wybierając tego typu usługi, należy stawiać zawsze na specjalistów, bowiem nie każdy jest w stanie zagwarantować nam taką samą jakość usług i takie same rozwiązania. Ci najlepsi mają odpowiednie urządzenia, a do tego i dużą wiedzę oraz doświadczenie, dzięki czemu oferują transkrypcje sądowe na bardzo wysokim poziomie. Odzwierciedlenie całkowitego przebiegu rozprawy to kluczowe rozwiązanie dla wielu osób, dlatego też z usług takich firm tłumaczeniowych korzysta spora część klientów.

Transkrypcje sądowe - jak one wyglądają?

Zmiana słowa mówionego na słowo pisane nie jest wcale tak łatwym zadaniem, jakby mogło się nam wydawać. Taka gotowa transkrypcja musi być niezwykle dokładna oraz rzetelna. To stanowi tak naprawdę element nadrzędny. Jeśli wykonuje je odpowiednia firma, otrzyma się z pewnością czytelny odczyt dokumentu tekstowego, na jakim zależy każdemu odbiorcy. Transkrybent, a więc osoba dokonująca takich tłumaczeń, ma zawsze do wykonania niezwykle trudne zadanie, w którym to musi być bardzo skoncentrowana, dokładna i profesjonalna w swojej pracy, bo tylko to bowiem pozwoli jej uzyskać taki efekt finalny, na jakim zależałoby klientowi.

Jak wygląda taka praca? Czy wykorzystuje się do tego specjalne programy? Transkrybent wykonuje swoją pracę klasyczną metodą, nie używając do tego żadnych, specjalistycznych aplikacji czy programów. Musi słuchając danej rozmowy podczas rozprawy, zapisać wszelkie słowa, jakie mają tam miejsce, w pełni odwzorowując ją w dokumencie tekstowym. Im lepiej odzwierciedlona i odwzorowana rozprawa, tym bardziej rzetelny posiada się dokument. Należy tutaj zaznaczyć, iż transkrypcje sądowe nie zawierają jedynie słów wypowiadanych. Mają one legendę, w której wskazuje się oznaczenia osób, posiadają one specjalne znaczniki, które wskazują na zachowania konkretnych osób, jakie transkrybent widzi oglądając nagranie. W tekście mogą pojawić się informacje dotyczące emocji danych osób, ich zachowań, sposobów, w jaki reagują na dane sytuacje. Czytając taki tekst, osoba potrafi sobie w pełni odwzorować sytuację, jaka miała miejsce na sali sądowej. Transkrybent mając już gotowy, napisany tekst, dalej musi konkretny plik sformatować, według określonych, obowiązujących standardów. Koniecznym jest więc zapisanie go w formacie word.doc (x) lub pdf.

Czy transkrypcje sądowe są drogie?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż w każdym przypadku firma oferująca takie usługi dokonuje indywidualnej oceny. W większości przypadków cena naliczana jest zgodnie ze średnią nagrania wyrażoną w godzinach. Wiadomo bowiem, że zupełnie inną kwotę należy zapłacić za usługi, gdzie nagranie trwa jedną godzinę, a inną, jeśli trwa ono trzy godziny. Podobnie jest z kwestią uzyskanego efektu. Jednym zależy jedynie na dostępie do tekstu, w którym pojawiają się wypowiedziane słowa przez każdą ze stron, inni potrzebują czegoś bardziej szczegółowego, w tym opisanie emocji czy zachowań osób, które są stronami lub świadkami w sprawie.

Wybierając firmę, która oferuje transkrypcje sądowe, należy w pełni kierować się jej profesjonalizmem, rzetelnością i sumiennością. Istotne znaczenie ma tutaj zarówno sama jakość pracy, ale również rozsądna cena oraz oczywiście obowiązkowo - szybka realizacja zamówienia. Jeśli to wszystko dana firma jest w stanie nam zagwarantować, to bez wątpienia warto jej zaufać i w jej ręce oddać nagranie, które zostanie w należyty sposób odwzorowane i to, co słyszymy i widzimy, będzie można odczytać, mając to w dokumencie tekstowym.