Powiększenie piersi jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Jedne panie pragną zwiększyć ich rozmiar, innym zależy na przywróceniu jędrności, jeszcze innym na odtworzeniu piersi w wyniku mastektomii. Wybór odpowiedniej metody uzyskania zadowalającego efektu może być różny. W każdym przypadku należy dobrać i dopasować go do potrzeb, oczekiwań i wymagań każdej z pacjentek, tak, aby stworzyć piersi, które będą prezentować się idealnie.

Marzenia o idealnym biuście

Na przestrzeni lat temat powiększania piersi znacząco się zmienił. Dawniej kojarzyło nam się to z kobietami, które chciały upodobnić się na gwiazdy wielkiego formatu, mające duże, jędrne, perfekcyjnie wymodelowane piersi. Z takich usług korzystały jedynie kobiety, które miały przede wszystkim pieniądze. Dziś na powiększenie piersi decyduje się coraz więcej kobiet. Wiele pań latami odkłada pieniądze, aby tylko móc spełnić swoje największe marzenie. W chwili obecnej nie powiększamy piersi tylko po to, by były one duże i prezentowały się niczym u gwiazdy Pameli Anderson w jej słynnym, czerwonym stroju. Dziś kobiety pragną pozbyć się kompleksów, zwiększyć pewność siebie, podnieść samoocenę. Całkowity brak biustu, pospolicie zwany deską lub duże, ale obwisłe piersi do brzucha, nie są dla kobiet niczym pozytywnym. Skoro więc chirurgia plastyczna daje możliwość zmian, to dlaczego by nie móc z tego skorzystać?

Budowa gruczołu piersiowego

Gruczoł piersiowy jest to parzysty narząd o stożkowatym lub półkolistym kształcie, leżący w przedniej części klatki piersiowej. Umiejscowiony jest on między III a VI/VII żebrem, nad mięśniem piersiowym większym i częściowo na powięzi mięśnia zębatego przedniego. Z czego składa się pierś? Przede wszystkim z tkanki tłuszczowej, gruczołowej oraz w przypadku kobiet z gruczołów mlecznych. Nie brak tam także naczyń krwionośnych, nerwów oraz naczyń limfatycznych. Sam miąższ umiejscowiony jest między tkanką podskórną, a powięzią głęboką mięśnia piersiowego większego, pod którym z kolei dalej umiejscowiony jest mięsień piersiowy mniejszy. Patrząc z kolei na układ przewodów mlecznych, te przypominają nieco kształt drzewa. Wokół brodawki umiejscowione są najszersze przewody, a ku górze są one najwęższe. Połączone kanaliki mlekowe zmieniają się w przewody mlekonośne i poszerzają się ku brodawce. Od czego więc tak naprawdę zależy to, że jedne piersi u kobiet są duże, z kolei inne panie nie mają ich prawie wcale? Spowodowane jest to przede wszystkim objętością tkanki tłuszczowej, jak również i stopniem sprężystości skóry, niemniej również i ilość tkanki gruczołowej. Sam zaś kształt biustu uzależniony jest w głównej mierze od ułożenia piersi, od jędrności, parametrów otoczki czy samej wielkości gruczołów piersiowych.

Zmiany w wyglądzie piersi

Wraz z wiekiem, jak również i fazą rozwoju zmieniają się one i z upływem czasu wyglądają zupełnie inaczej. W procesie dojrzewania gromadzi się w nich tkanka tłuszczowa, tworzą się przewody mleczne i następuje ich rozrost. Brodawki sutkowe uwypuklają się. W czasie ciąży te zwiększają się i rozrastają, są nabrzmiałe, po porodzie rozpoczyna się laktacja. Po jej zatrzymaniu, piersi wiotczeją, opadają, a na skórze pojawiają się rozstępy. Około 40 roku życia ich wygląd nie zadowala większości kobiet, dlatego właśnie wtedy większość decyduje się na powiększenie piersi lub ich wymodelowanie.

powiększenie piersi Polska

Zastosowanie implantów

Chcąc uzyskać lepszy wygląd piersi, z całą pewnością zastosowanie implantów stanowi najbardziej właściwy wybór, na jaki tylko można się zdecydować. Jak wyglądają implanty? Ich powłoka zbudowana jest z elastomery, który jest niezwykle wytrzymały i odporny na pęknięcia. Jest on przede wszystkim barierą dla substancji wypełniającej. Można zdecydować się na implanty wypełnione żelem silikonowy lub solą fizjologiczną, przy czym te pierwsze wybierane są w większości przypadków, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o ich kształt, można wybrać implanty anatomiczne lub okrągłe. Pierwsze poszerzają się ku dołowi i mają kształt łzy. Pozwalają one uzyskać efekt bardziej naturalny i subtelny. Drugie z kolei są bardziej symetryczne i dają efekt pełności, zarówno na dole, jak również i na górze. Dzięki nim można uzyskać bardziej efekt podniesienia biustu.

Umiejscowienie implantów

Implanty mogą być umiejscowione na trzy sposoby. Wszystko zależy tak naprawdę od warunków anatomicznych konkretnej pacjentki i od efektu, jaki ta chce uzyskać. Do wyboru są trzy opcje: podgruczołowo, częściowo podmięśniowo i całkowicie podmięśniowo. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i sprawdzeniu obecnego stanu piersi, dobrać powinien odpowiednie dla danej pacjentki rozwiązanie.

Jeśli chcemy to zrobić, bo mamy kompleks, czujemy się źle ze sobą, wstydzimy się i krępujemy, to marzenia trzeba spełniać. Czasami wystarczy jedna taka zmiana, by piersi wyglądały zupełnie inaczej, a życie kobiety zmieniło się przy tym o 180 stopni.