Zdjęcie Artykułu

Drogi Nauczycielu, pomyśl o sobie szczególnie w tym trudnym czasie! Obecnie stajesz przed wieloma nowymi wyzwaniami, zmieniającymi się przepisami, oczekiwaniami ze strony Uczniów i Rodziców, zamkniętą szkołą, w której dotychczas spędzałeś wiele czasu, pracą zdalną, ograniczeniami wyjścia z domu i wieloma innymi zmianami.

Podpowiem Ci w kilku słowach jak możesz o siebie zadbać:
  1. Dbaj o równowagę życiową poprzez:
    • regularne i pełnowartościowe posiłki,
    • aktywność fizyczną,
    • odpowiednią ilość snu,
    • zachowanie rutyny.  
  2. Dokonaj zmiany pespektywy.
    Dochodzą do Ciebie różne komunikaty, spotykasz się sytuacjami innymi od tych, których oczekujesz, czujesz się zmęczony obecną sytuacją?
    ->
    Spójrz i pomyśl o swoich uczniach pod kątem tych, którzy potrzebują Twojego wsparcia i pomocy w przezwyciężaniu trudności. Potrzebują Ciebie.
  3. Postaw granicę pomiędzy czasem pracy, a czasem wolnym.
    Znajdź czas na aktywność, która sprawia Ci przyjemność, jest Twoim hobby, wyzwala w Tobie pozytywne emocje. Poziom Twojego stresu i napięcia będzie znacznie mniejszy, a myśli o przyjemnym czasie sprawią, że łatwiej zrealizujesz swoje obowiązki. Postaraj się chociaż częściowo trzymać się harmonogramu swojej pracy.
  4. Werbalizuj doświadczane uczucia.
    Stając w obliczu różnych sytuacji dnia codziennego, wielu wyzwań, niewątpliwie doświadczasz różnych stanów emocjonalnych. Jest to jak najbardziej naturalne i potrzebne. Zamiast unikania doświadczania emocji negatywnych warto jest spróbować je zwerbalizować. Pomyśl więc, jaką emocję odczuwasz- nazwij ją, zastanów się nad jej przyczyną, zobacz co wówczas dzieje się z Twoim ciałem. Pomoże Ci to w odnalezieniu rozwiązania sytuacji i lepszemu jej zrozumieniu.
  5. Wykorzystaj własne zasoby.
    Z pewnością masz zgromadzony warsztat pracy, innowacyjne pomysły, których dotychczas nie miałeś okazji wykorzystać. Może to ten moment? A może ten czas będzie dla Ciebie szansą na wypracowanie nowego warsztatu? Spójrz na to w pozytywnych kategoriach.
  6. Bądź dla siebie wyrozumiały i życzliwy.
    Traktuj siebie tak, jakbyś traktował innych ludzi. Nie wymagaj od siebie ponad swoje możliwości. Nie musisz działać od razu, ani natychmiast.
  7. Skorzystaj ze wsparcia koleżanki/ kolegi.
    Celem wsparcia jest wymiana doświadczeń, wspólne przyjrzenie się danej sytuacji, poszukiwanie rozwiązań. Może okazać się, że Twoja koleżanka/ kolega spotyka się z podobnymi trudnościami, zobaczysz więc, że nie jesteś z tym sama/sam.
  8. Zadzwoń i opowiedz.
    Poradnia świadczy bezpłatne konsultacje. Gdy potrzebujesz, zadzwoń i opowiedz o swoich trudnościach, dylematach.

Opracowała: mgr Oktawia Łagowska, psycholog PPP 7 w Lublinie