Taniec tradycyjny w nowym wymiarze na 19. festiwalu Re tradycja w Lublinie

3 min czytania
Taniec tradycyjny w nowym wymiarze na 19. festiwalu Re tradycja w Lublinie

W Lublinie tradycja tańca ludowego ożywa na nowo podczas wyjątkowego festiwalu, który łączy pokolenia i kultury. Zobacz, jak stare rytmy spotykają się z nowoczesnym widowiskiem na 19. edycji Re:tradycji Jarmarku Jagiellońskim!

  • Wyjątkowe wydarzenia taneczne w sercu Lublina na Błoniach pod Zamkiem
  • Lublin zaprasza na warsztaty i koncerty inspirowane północą Europy

Wyjątkowe wydarzenia taneczne w sercu Lublina na Błoniach pod Zamkiem

Już od 22 do 24 sierpnia Stare Miasto w Lublinie zamieni się w tętniące życiem centrum kultury ludowej podczas 19. edycji festiwalu Re:tradycja Jarmark Jagielloński. To trzy dni pełne muzyki, warsztatów i niezwykłych pokazów, które przyciągają miłośników tradycji z całej Polski i zagranicy.

W tym roku szczególną uwagę poświęcono tańcowi tradycyjnemu, który jest nieodłącznym elementem festiwalu. Agata Turczyn z Warsztatów Kultury w Lublinie podkreśla, że Taniec tradycyjny to element, który naturalnie i nierozerwalnie związany jest z festiwalem zarówno ze względu na coroczne nocne potańcówki, jak i koncerty oparte o repertuar taneczny, warsztaty czy dziecięce zajęcia odbywające się na Podwórku Re:tradycji.”

Na głównej scenie Błoni pod Zamkiem odbędzie się niezwykły spektakl norweskiej grupy Kartellet zatytułowany Danse staur, danse staur”. Inspiracją dla tego widowiska są dawne zwyczaje taneczne mieszkańców archipelagu Lofotów, gdzie mężczyźni tworzyli wspólnoty podczas sezonowych połowów ryb. Ich taniec wyrażał siłę, rywalizację oraz wzajemny szacunek.

Co ciekawe, to pierwsze przedstawienie Kartellet z udziałem tancerek obok tancerzy, co stanowi przełom w dotychczasowej historii zespołu. Połączenie tych warstw prowokuje widzów do refleksji i zastanowienia się, co jest już zmysłowe i przekraczające granice intymności, a co jest tylko tańcem” dodaje Turczyn.

Lublin zaprasza na warsztaty i koncerty inspirowane północą Europy

Festiwal to także okazja do aktywnego udziału w warsztatach tanecznych prowadzonych przez artystów z Norwegii oraz fińską grupę Rällä, która kontynuuje tradycje tańców z okolic Oulu w Ostrobotnii Północnej. Dzięki temu uczestnicy mogą poznać unikalne ruchy i zwyczaje charakterystyczne dla północnych regionów Europy.

Wieczory urozmaicą dwie potańcówki oraz sobotni koncert PoMore TanzOrkiestry polsko-niemieckiego projektu przywracającego do życia muzykę Pomorza wraz z jej tanecznym charakterem. Na parkiecie Błoni pod Zamkiem pojawią się również lokalne zespoły takie jak Orkiestra Dęta Zaburze czy kapela Biskupianie, które rozgrzeją publiczność do wspólnej zabawy.

Dodatkowo w ramach wydarzenia można będzie obejrzeć wystawę Taniec uchwycony”, prezentującą unikatowe materiały filmowe i fotograficzne z Węgier oraz film dokumentalny Fly Bird, Fly” opowiadający o wpływie węgierskich Domów Tańca na inne kraje.

Nie zabraknie też Letniej Szkoły Tradycji organizowanej przez Fundację Kultura Enter we współpracy z Warsztatami Kultury w Lublinie cyklu tematycznych warsztatów i spotkań poświęconych tańcowi ludowemu.

Kiedy: 22 sierpnia (piątek), godz. 19:30
Gdzie: Scena Główna, Błonia pod Zamkiem
Wstęp: wolny

Re:tradycja to doskonała okazja dla mieszkańców Lublina i okolic, by zanurzyć się w bogactwo tradycji tanecznych i muzycznych oraz poczuć puls żywej kultury ludowej. Warto zaplanować sobie czas na ten wyjątkowy festiwal pełen emocji i inspiracji!

Wg inf z: Urząd Miasta

Autor: krystian