Szkolenia dla włodarzy województwa lubelskiego w ochronie ludności i obronie cywilnej

Wojewódzcy samorządowcy przygotowują się na nieprzewidziane sytuacje od 20 maja ruszają intensywne szkolenia z ochrony ludności i obrony cywilnej, które mają podnieść ich gotowość na wszelkie kryzysy. To ważny krok w budowaniu bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu.
- Szkolenia samorządowców w Lublinie nabierają tempa
- Lublin jako centrum edukacji kryzysowej dla władz lokalnych
Szkolenia samorządowców w Lublinie nabierają tempa
Już od 20 maja w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie rozpoczną się specjalistyczne kursy dla wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast z województwa lubelskiego. Inicjatywa ta, koordynowana przez Lubelski Urząd Wojewódzki, potrwa do końca czerwca i ma na celu wyposażenie lokalnych liderów w praktyczne umiejętności niezbędne do skutecznego zarządzania kryzysowego.
W ostatni wtorek wojewoda lubelski Krzysztof Komorski podpisał porozumienie z komendantem wojewódzkim PSP st. bryg. Zenonem Pisiewiczem, co oficjalnie otworzyło drogę do realizacji tego projektu. Szkolenia są odpowiedzią na niedawno przyjętą ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która stawia na nowoczesne i kompleksowe podejście do reagowania na zagrożenia.
Lublin jako centrum edukacji kryzysowej dla władz lokalnych
Podczas zajęć uczestnicy nie tylko wysłuchają wykładów prowadzonych przez ekspertów z różnych instytucji m.in. Państwowej Straży Pożarnej, 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Akademii Zamojskiej oraz Polskiego Czerwonego Krzyża ale również wezmą udział w praktycznych ćwiczeniach. Dzięki temu będą mogli przećwiczyć procedury postępowania podczas awarii, klęsk żywiołowych czy innych sytuacji kryzysowych.
Nowa ustawa tworzy kompleksowy, skuteczny i profesjonalny system reagowania na sytuacje kryzysowe. Nie tylko na wypadek zagrożenia militarnego, ale także w czasie pokoju w przypadku dużych awarii, kataklizmów czy klęsk żywiołowych” podkreśla wojewoda Krzysztof Komorski.
Samorządowcy będą mogli zdobyć wiedzę niezbędną do podejmowania szybkich i trafnych decyzji, które często decydują o bezpieczeństwie mieszkańców ich gmin i miast. Jak zaznacza wojewoda:
Kluczowym ogniwem w tym systemie są lokalni włodarze, którzy często jako pierwsi podejmują kluczowe decyzje i działania. Muszą wiedzieć, jak robić to skutecznie.”
To wyjątkowa okazja dla przedstawicieli władz z całego regionu, by zwiększyć swoje kompetencje i lepiej przygotować się na wyzwania związane z ochroną ludności.
Autor: krystian