Wakacje 2024 przyniosły Lublinowi rekordowy napływ turystów
Podczas letnich miesięcy Lublin przyciągnął tłumy turystów, osiągając znaczące wzrosty w liczbie odwiedzających miasto. Dzięki bogatej ofercie kulturalnej i atrakcyjnym wydarzeniom, stolica Lubelszczyzny zyskała uznanie wśród podróżnych, co zaowocowało rekordową frekwencją.

Wzrost liczby turystów w Lublinie

Lato 2024 okazało się dla Lublina wyjątkowo udane, z przybyciem około 630 tysięcy turystów, co stanowi 10% wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Warto dodać, że w całym Lubelskim Obszarze Metropolitalnym liczba gości sięgnęła 850 tysięcy. Od początku roku, do końca września, stolica regionu przyjęła niemal 1,5 miliona turystów, a cały obszar metropolitalny niemal 2 miliony. Tak imponujące wyniki świadczą o rosnącym zainteresowaniu miastem jako celem turystycznym.

Zmiany w preferencjach turystów

Analizując szczegółowe dane, można zauważyć, że z 630 tysięcy przyjezdnych, aż 532 tysiące stanowili Polacy. Interesującym zjawiskiem było to, że po raz pierwszy od rozpoczęcia pomiarów, największą grupę turystów stanowili mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy stanowili 40% wszystkich przyjezdnych. Wysoką frekwencję odnotowali także goście z Lubelszczyzny (38%). Co ciekawe, aż 47% turystów zdecydowało się na nocleg, a większość z nich spędziła w mieście od 3 do 5 dni.

Atrakcyjność Lublina dla turystów zagranicznych

Lublin zyskał również uznanie wśród turystów zagranicznych, którzy stanowili 96 tysięcy odwiedzających. Najliczniej reprezentowane były grupy z Wielkiej Brytanii (34%), Izraela (21%) oraz Niemiec (14%). Cudzoziemcy najczęściej spędzali w Lublinie 1-2 dni, ciesząc się z bogatej oferty kulturalnej i historycznej, jaką miasto ma do zaoferowania. Szczególnie popularne wśród zwiedzających były miejsca takie jak Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, Zamek Lubelski oraz liczne zabytki, w tym Wieża Trynitarska i Archikatedra Lubelska. Dzięki współpracy między Miastem Lublin a Lokalną Organizacją Turystyczną, dane o ruchu turystycznym zbierane są regularnie, co pozwala na skuteczniejsze planowanie działań promocyjnych. W perspektywie najbliższych lat, w związku z przygotowaniami do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku, oferta turystyczna miasta ma szansę na dalszy rozwój, co z pewnością przyciągnie jeszcze więcej gości.
Wg inf z: UM Lublin