Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY powraca z 16. edycją w Lublinie
Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, który w tym roku obchodzi swoją 16. edycję, zbliża się wielkimi krokami. W dniach 20-23 listopada mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach muzycznych, które połączą tradycję z nowoczesnością.

Muzyczna podróż przez różnorodność stylów

Festiwal KODY to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki, który w sposób przemyślany łączy różnorodne style i formy artystyczne. Grzegorz Paluch, kurator programowy wydarzenia, podkreśla, że celem festiwalu jest eklektyczność, która pozwala na odkrywanie, jak elementy muzyki tradycyjnej i klasycznej mogą współistnieć z nowoczesnymi gatunkami, takimi jak awangarda czy elektronika. „KODY badają właśnie te ‘kody’ tradycji, śledząc, w jaki sposób różne gatunki czerpią z dziedzictwa kulturowego, nadając mu nowy wymiar w XXI wieku” — mówi Paluch.

Artystyczne zderzenia i premierowe projekty

Festiwal rozpocznie się 20 listopada w historycznym klasztorze oo. Dominikanów, gdzie wystąpi zespół Radical Polish Ansambl z premierowym projektem „Nierozpoznana wieś”, łączącym muzykę ludową z nowoczesnymi formami dźwiękowymi. Tuż po nim na scenie pojawi się francuski zespół La Tempête, który zaprezentuje spektakularny projekt „Nocturnes: Hymny Bizantyjskie & Nieszpory Prawosławne”, łącząc starożytne pieśni z tradycją prawosławną. Tego dnia nie zabraknie także spotkania z artystami, które poprowadzi Magdalena Łoś z Programu 2 Polskiego Radia, a także promocji nowego wydawnictwa Radical Polish Ansambl.

Imponujący program i różnorodność artystów

Kolejne dni festiwalu obfitują w premierowe występy i świeże brzmienia, które z pewnością zachwycą uczestników. 21 listopada w Operze Lubelskiej na scenie zaprezentuje się m.in. Sam Kowalski, a później Gary Gwadera z premierą „Daleko w Chicago. Suita Footberkowa”, której prawykonaniu towarzyszyć będą analogowe wizualizacje. Z kolei 22 listopada w Galerii Labirynt Grzegorz Lesiak połączy tradycje łemkowskie z muzyką improwizowaną w projekcie „Lemplugged”, a Klara Lewis i Nik Colk Void zaskoczą unikalnym połączeniem dźwięków i wizualnych efektów w „Full-On”. Festiwal zakończy się 23 listopada premierą immersyjnego koncertu Martyny Zakrzewskiej i Aleksandry Ołdak, a także debiutem zespołu TAKKAK TAKKAK. Całość zwieńczy Noc Tańca pod wodzą Rodzinnej Orkiestry i Teatru Noiseband. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


Urząd Miasta Lublin