Klucze są zdecydowanie nieodzownym elementem wyposażenie każdego, nawet tego przydomowego warsztatu. Sprawdzą się nie tylko w robotach profesjonalnych, ale także podczas codziennych prac domowych. Warto jednak przed przystąpieniem do ich zakupu, zapoznać się z rodzajami, a także, w jaki sposób skutecznie je wykorzystać. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty.
Jakie klucze powinniśmy mieć w swoim warsztacie?
Z kluczy korzystają nie tylko osoby z profesjonalnymi warsztatami, ale także najzwyklejsi amatorzy, którzy potrzebują ich do drobnych przydomowych prac. W jakie klucze zatem warto się zaopatrzyć?
- Klucze płasko – oczkowe – jest to klucz, który stanowi połączenie klucza płaskiego z oczkowym. Oba jego końca posiadają zazwyczaj ten sam rozmiar.
- Klucze płaskie – jedne z najpopularniejszych kluczy. Używa się je do śrub z łbami sześciokątnymi. Najczęściej posiada dwa różne rozmiary po obu jego końcach.
- Klucze oczkowe – uniwersalny rodzaj klucza, zakończony oczkiem w kształcie dwunastokąta. Jego budowa zapobiega wyślizgnięciu się klucza ze śruby.
Szeroka oferta kluczy dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/klucze
Klucze specjalistyczne, czyli jakie?
Na rynku oprócz zwykłych kluczy płasko-oczkowych możemy spotkać się również z kluczami specjalistycznymi. Zaprojektowane są w taki sposób, aby mogły wykonywać precyzyjne zadania, a także bez problemu mogły dokręcić śruby o niestandardowym kształcie, czy rozmiarze. Tego typu klucze różnią się zdecydowanie od tych standardowych, dlatego też warto mieć je w swojej skrzynce narzędziowej, abyśmy mogli po nie sięgnąć w różnego rodzaju niestandardowych wyzwaniach. Jakie klucze zatem zaliczamy do tych specjalistycznych?
Klucze imbusowe – dwustronne narzędzie, wykorzystywane w zależności od dostępności miejsca, w które chcemy dotrzeć. Jego kształt przypomina literę „L” o przekroju sześciokąta foremnego.
Klucze trzpieniowe – sprawdzą się podczas odkręcania lub przekręcania śrub w trudno dostępnych, wąskich miejscach. Mają kształt litery „T” o przekroju sześciokąta foremnego.
Klucze rurowe – wykorzystywane podczas montażu lub demontażu różnego rodzaju elementów. Zakończone są z obu stron sześciokątną nasadką o różnych wymiarach.
Klucze nasadowe – posiadają różnego rodzaju nasadki, które występują w różnych kształtach i rozmiarach. Mocowane są najczęściej do rękojeści z grzechotką. Dostępne są z dodatkowymi elementami takimi jak redukcje, przeguby i zabieraki.
Klucze fajkowe – sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach. Posiadają kształt litery „L”, z obu stron zakończonych sześciokątnym gniazdem.
Klucze hakowe – idealne rozwiązanie przy śrubach z bocznym otworem. Górna część jest ruchoma, przypominająca ząb. Posiada regulowany rozmiar szczęk.
Klucze dynamometryczne – klucz nasadowy, posiadający mechanizm, który ogranicza moment dokręcania.
Klucze płasko-nasadowe – posiadają końcówkę, umożliwiającą swobodne operowanie kluczem.
Klucze specjalne – stosowane przy wymianie filtrów oleju czy układzie hamulcowym i hydraulicznym.
Uniwersalne klucze nastawne – co to takiego?
Klucz nastawny jest niezbędny w walizce narzędziowej zarówno hydraulika, jak i osoby wykonującej drobne przydomowe prace. Jest to narzędzie, które posiada specjalny mechanizm pozwalający dopasować szerokość rozstawu szczęk. Dzięki temu możemy pracować nie tylko z rurami, czy nakrętkami, ale także śrubami o różnych rozmiarach. Jego największym plusem jest jego funkcjonalność oraz wytrzymałość, gdyż jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wszystko to dzięki materiałom, z jakich został wykonany.