Emocje towarzyszą nam przez niemal cały czas. Zazwyczaj nie mamy kompletnie świadomości ich powstawania czy istnienia, a niejednokrotnie mają one niebagatelny wpływ na nasze życie. Wśród nich są również trudne emocje – których coraz więcej powstaje w nas na skutek oddziaływania współczesnego świata. Jak radzić sobie z trudnymi emocjami w nowoczesnej rzeczywistości?
Jak oddziałują na nas emocje?
Emocje – pomimo powstawania i istnienia jedynie w naszej sferze psychicznej, niewątpliwie oddziałują na nasze funkcjonowanie, w tym reakcje naszego organizmu, nasze zdrowie, podejmowane przez nas działania i decyzje. O ile większość dorosłych potrafi radzić sobie ze swoimi emocjami, o tyle dzieci zazwyczaj nie rozumieją emocjonalnych reakcji swojego organizmu i często wymagają pomocy specjalisty, jak Psycholog Dziecięcy w Warszawie. Uleganie w nadmierny sposób emocjom – tak przez dorosłych, jak i dzieci czy młodzież – może mieć szkodliwy wpływ dla naszego zdrowia – tak psychicznego , jak i fizycznego. Nieumiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami to długotrwałe oddziaływanie stresu, a tym samym zmniejszona odporność i podatność na wszelkiego rodzaju infekcje czy zaburzenia psychiczne.
Rozpoznanie emocji a umiejętność radzenia sobie z nimi
Od najmłodszych lat uczeni jesteśmy braku okazywania i przeżywania zewnętrznego naszych wewnętrznych emocji. Dzieci bardzo często nie potrafią określić, jakie emocje przeżywają, co bardzo często przekłada się na ich dorosłe życie, ich umiejętności społeczne. W relacjach nie potrafią przeżywać emocji we właściwy sposób, reagować emocjonalnie adekwatnie do zaistniałej sytuacji czy wypowiedzi skierowanej w ich stronę. Brak umiejętności wyrażania emocji nie jest jednak jednoznaczne z ich brakiem. Osoby, które nie potrafią rozpoznać i nazwać emocji, jakie wewnątrz siebie przeżywają, najczęściej nie potrafią również odpowiednio z nimi sobie radzić, pracować z nimi i nimi zarządzać.
Jak radzić sobie z emocjami?
Pomimo tego, że emocje powstają w nas samoistnie i nie mamy kontroli nad ich uruchomieniem się, możliwe jest wypracowanie pewnych mechanizmów i schematów, które pozwolą przejmować kontrolę nad naszymi reakcjami emocjonalnymi – w szczególności, jeśli emocje nie są adekwatne do sytuacji i mogą wywołać niekorzystne dla nas i naszego zdrowia konsekwencje. W przypadku, gdy emocje są zbyt silne, trudne, przejmują nad nami kontrolę, koniecznym jest podjęcie działań. Oddziaływać możemy na trzy czynniki, będące przyczyną przeżywania trudnych emocji – na sytuację je wywołującą, na fizyczne reakcje naszego organizmu lub na schematy naszego myślenia.
Sposoby na negatywne emocje
Istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z trudnymi emocjami, które w rezultacie pomogą rozładować wewnętrzne napięcia i przepracować nagromadzone sprawy. Jeśli nie jest możliwe uniknięcie wywołującej w nas trudne emocje sytuacji, takimi sposobami mogą być:
- wyrzucenie z siebie tłumionych reakcji emocjonalnych, np. wykrzyczenie negatywnych emocji w odosobnieniu, rozmowę z bliską osobą,
- odwrócenie myśli od emocji przez zajęcie się innymi czynnościami lub swoim hobby,
- sport lub inny rodzaj aktywności fizycznej,
- konsultacja ze specjalistą – psychologiem lub psychoterapeutą.
Czy psychoterapia może pomóc w walce z trudnymi emocjami?
Psychoterapia umożliwia zajrzenie wgłąb siebie i naprawę psychiki. Pozwala na zrozumienie mechanizmów i wzorców postępowania, jakimi rządzą się nasze reakcje czy wybory w danej sytuacji czy pod wpływem danych emocji. Podczas psychoterapii zastosowane zostaną odpowiednie, indywidualnie dopasowane techniki i ćwiczenia, które pozwolą nauczyć się przeżywania emocji w sposób zdrowy i odpowiedni, rozładowywania nagromadzonego ładunku emocjonalnego i stresu.
Emocje, również te trudne są nieodzownym elementem współczesności. Warto jest nauczyć się je rozpoznawać, określać i panować nad nimi, by cieszyć się pełnią komfortowego życia, niezależnie od sytuacji, jakie będą nas spotykać.