„Profilaktyka uzależnień w systemie szkolnym. Teoria, praktyka” to temat konferencji, którą Miasto przygotowało dla psychologów i pedagogów pracujących w lubelskich szkołach podstawowych. Wydarzenie odbyło się dzisiaj (24 października) w Hotelu Ibis Styles w Lublinie.
– Działania Miasta prowadzone są w różnych obszarach zdrowia, a szczególną uwagą obejmujemy inicjatywy skierowane do naszych najmłodszych mieszkanek i mieszkańców. Obejmują one także wdrażanie w szkołach programów profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania różnego rodzaju uzależnieniom. Profilaktyka uzależnień to trudne zadanie z uwagi na specyfikę problemów. Prowadzone w jej ramach działania mają na celu wzmacnianie potencjału młodych ludzi w obszarze zdrowia psychicznego oraz ich relacji rówieśniczych i rodzinnych – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Celem konferencji było wsparcie psychologów i pedagogów szkolnych oraz poszerzenie ich wiedzy z zakresu przeciwdziałania różnym uzależnieniom wśród młodych osób. Podczas wydarzenia prelegenci, będący ekspertami z dziedziny profilaktyki uzależnień, prezentowali tematykę zagrożeń uzależnieniami wśród młodych mieszkanek i mieszkańców Lublina, obejmującą najnowsze wyniki badań oraz wynikające z nich rekomendacje profilaktyczne. Omówione zostały też psychospołeczne mechanizmy niewłaściwego korzystania z nowych technologii przez najmłodszych, a także temat wpływu uzależnień na funkcjonowanie dzieci i młodzieży w szkole. Poruszono ponadto zagadnienie profesjonalnych oddziaływań profilaktycznych adresowanych do uczniów szkół podstawowych.
Konferencja została zrealizowana w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na lata 2022-2023. W wydarzeniu wzięło udział 80 psychologów i pedagogów z lubelskich szkół podstawowych. Kolejne spotkanie odbędzie się 6 listopada br. i będzie przeznaczone dla psychologów i pedagogów pracujących w szkołach ponadpodstawowych.