W dniach od 5 do 7 października 2023 roku Europejska Stolica Młodzieży 2023 gościła 24 przedstawicieli i przedstawicielek 10 polskich miast i miejscowości. Wspólnie rozmawiałyśmy i uczyliśmy się partycypacji młodzieży.
Europe Goes Local i Europe Goes Local i Democracy Reloading to 2 projekty, które promują włączanie młodzieży w aktywne życie społeczne poprzez różnego rodzaju narzędzia i metody opracowane przez ekspertów-praktyków:
- Europe Goes Local umożliwia lokalnym interesariuszom udział w europejskich inicjatywach, wydarzeniach (wizyty studyjne, szkolenia, seminaria, konferencje, laboratoria projektowe), pracę nad wspólnymi projektami lub korzystanie ze specjalnego wsparcia mentorskiego we własnym kraju w celu opracowania polityki młodzieżowej, polityki pracy z młodzieżą i lokalnych strategii.
- Program Democracy Reloading skupia się wyłącznie na włączaniu młodzieży w procesy decyzyjne na poziomie lokalnym.
Pierwsze warsztaty EGL i DR miały za zadanie zbudować partnerstwa pomiędzy organizacjami działającymi na rzecz rozwoju i aktywizacji młodych. Osoby uczestniczące poznały narzędzia i praktyki potrzebne do wspierania rozwoju lokalnej pracy z młodzieżą, a także miały możliwość zobaczyć lubelskie przestrzenie przyjazne młodzieży.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronach Fundacji Rozwoju Sytemu Edukacji "Założeniem warsztatów w Lublinie było uczestnictwo po dwóch osób reprezentujących miasta, które przyjęły zaproszenie. Jedną z nich była pracująca w urzędzie, jako reprezentacja z poziomu władz lokalnych, drugą - osoba reprezentująca organizację pozarządową lub inną instytucję. Wybór takich duetów miał pokazać synergię we współpracy lokalnych władz z trzecim sektorem, które razem są pomostem między lokalnym a europejskim rozwojem młodych ludzi. Spotkanie w Lublinie to początek dla kolejnych inicjatyw w ramach współpracy Narodowej Agencji i centrum SALTO EECA w ramach Europe Goes Local, Democracy Reloading. Zsieciowane miasta (nie tylko w Polsce, ale i w Europie) otrzymają certyfikat Europe Goes Local, a ich przedstawiciele będą uczestniczyć w nowych szkoleniach warsztatowych i treningach o tym, jak wdrażać lokalną pracę z młodzieżą zgodnie z European Charter oraz partycypację młodzieży na podstawie matrycy kompetencji Democracy Reloading".
Democracy Reloading powstały dzięki inicjatywie Erasmus+ Youth i DiscoverEU w ramach Lubelskiego Trójkąta Młodzieży we współpracy z Centrum Współpracy SALTO z krajami Europy Wschodniej i Kaukazu.
Partnerem lokalnym wydarzenia odpowiedzialnym za wizyty studyjne jest Fundacja Sempre a Frente oraz Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Narodowa Agencja Programu Erasmus+
Europejski Korpus Solidarności
Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży
Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży