W pasie drogowym ul. Obrońców Pokoju powstaje pięć rabat deszczowych. To wynik współpracy Miasta Lublin z Inpost i Arbre Architektura Krajobrazu. W sadzenie roślin, we wcześniej przygotowanych nieckach, włączyli się również uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej. To już ostatni etap prac przy tworzeniu ogrodu.
– Ogród deszczowy przy ul. Obrońców Pokoju, po zielonych rabatach deszczowych w rejonie ul. Ochotniczej i w Parku Jana Pawła II, to kolejne takie rozwiązanie. Ich zastosowanie na terenach miejskich to większa świadomość mieszkańców i mieszkanek na temat wprowadzania tego rodzaju działań na większą skalę oraz inspiracja do budowy ogrodów deszczowych również na prywatnych posesjach. Za wsparcie w tym zakresie dziękuję naszym partnerom: firmie InPost realizującej ekologiczny Programu InPost Green City, a także specjalistom z Arbre Architektura Krajobrazu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Ogród deszczowy przy ul. Obrońców Pokoju to seria pięciu rabat różnej wielkości powstałych w pasie przyulicznych trawników. Powierzchnia łączna wszystkich rabat wynosi 55,2 m2, zaś zlewni 620 m2.
– W roku, kiedy Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży 2023 w tworzenie ekologicznych miejsc włączyli się także młodzi ludzie z V Liceum Ogólnokształcącego. To kolejne z działań, przez które każdy z nas może mieć wpływ na poprawę warunków życia w najbliższym otoczeniu. Dziękuję wszystkim, młodzieży oraz nauczycielom za udział i wsparcie tego projektu – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
W pasie zieleni, w którym dotychczas po opadach zbierała się woda, został wybrany grunt oraz uformowane niecki, które wypełniono specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi. Prace ziemne wykonano wcześniej, natomiast młodzież V LO pod kierunkiem architektów krajobrazu obecnie sadzi rośliny.
– Bardzo cieszę się, że wraz z Miastem Lublin realizujemy tak ważną inicjatywę jaką są ogrody deszczowe. Po raz kolejny pokazujemy, jak Program InPost Green City odpowiada na potrzeby mieszkańców, których głosem są miasta współpracujące z nami w programie. Nasze różnorodne działania zmieniają polskie miasta na lepsze – mówi Marta Zalewska, Dyrektor ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City.
Wybrana do nasadzeń roślinność to głównie gatunki rodzime, tolerujące czasowe zalewanie i osuszanie, odporne na działanie zanieczyszczeń występujących w wodach opadowych. Będzie to w sumie ponad 170 roślin takich jak: funkia ‘Patriot’, turzyca Morrowa, narecznica samcza, bukwica zwyczajna, kosaciec syberyjski.
Niewielkie rozmiary rabat (6,7 m2, 16,6 m2, 11 m2, 8,2m2, 7,3 m2) a ich duża szacunkowa powierzchnia zlewni (110 m2, 200 m2, 130 m2, 90 m2, 90 m2) pokazują, że nawet w trudnych miejscach warto tworzyć ogrody deszczowe.
Ogród deszczowy to forma małej retencji, której celem jest zatrzymywanie wody w miejscu jej opadu. To niecka wypełniona specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi, w których gromadzi się woda opadowa, pochodząca z dachów czy innych powierzchni nieprzepuszczalnych (chodników, ulic, parkingów). Jest ona pobierana przez rośliny i następnie stopniowo oddawana do atmosfery. W ogrodach deszczowych stosuje się gatunki roślin, które dobrze sobie radzą w wilgotnej glebie, zatrzymują wodę w gruncie i gromadzą ją podczas intensywnych opadów. Rośliny te także dobrze znoszą okresy suszy. Ogrody tego typu pozwalają na zatrzymanie deszczówki i ograniczają jej spływ do kanalizacji deszczowej. Jest to jeden ze sposobów na przeciwdziałanie suszy i adaptację miasta do skutków zmian klimatu. Ogrody deszczowe to także możliwość na zwiększanie terenów zieleni w mieście.
Koncepcja zagospodarowania ogrodów deszczowych, w tym przy ul. Obrońców Pokoju, powstała z projektu Zielonego Budżetu „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto”, popularyzującego wśród mieszkańców temat zieleni miejskiej i gospodarowania wodą w kontekście zmian klimatu.