W uroczystym otwarciu udział wzięli Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Zbigniew Wojciechowski – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski, Robert Firmhofer – Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty, Krzysztof Chmielik – Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie oraz Andrzej Chrząstowski – Wicestarosta Lubelski. W wydarzeniu uczestniczyli także Artur Rumiński – Sekretarz Powiatu, Marta Janeczko – Skarbnik Powiatu, Waldemar Wapiński – Pełnomocnik Zarządu ds. Strategii i Rozwoju, Dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Starostwa Powiatowego w Lublinie, Radni Powiatu Lubelskiego, Burmistrzowie i Wójtowie gmin powiatu, Dyrektorzy Szkół Podstawowych, Ponadpodstawowych i Placówek Oświatowych oraz Instytucji Kultury z terenu Powiatu Lubelskiego, a także Dyrektorzy Jednostek Organizacyjnych i Wydziałów Starostwa Powiatowego w Lublinie. Swą obecnością zaszczycił również Cezary Stanisławek reprezentując Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki w Warszawie oraz przedstawiciele lubelskich uczelni wyższych.
Podczas uroczystości Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki wręczył Januszowi Saganowi – Dyrektorowi ZSZ Nr 1 im. mjr. H. Dobrzańskiego w Bychawie dyplom uznania Ministra Edukacji i Nauki.
Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych centrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają one w całym kraju. SOWA w Bychawie jest już 27 Strefą na terenie Polski. Również dzięki staraniom Powiatu Lubelskiego w tegoroczne wakacje, Bychawę odwiedził Naukobus, który podróżuje po Polsce w ramach programu Nauka dla Ciebie.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), to lokalne centrum nauki, które wzbogaca społeczność o nowe środowisko edukacyjne. Powstała w Bychawie Strefa SOWA prowadzona będzie przez Inkubator Pszczelarstwa w Pszczelej Woli, dopełniając jego szerokiej oferty edukacyjnej. Centrum Nauki Kopernik, które wspiera merytorycznie Strefę SOWA promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, odkrywaniu i eksperymentowaniu.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Bychawie to przestrzeń złożona z osiemnastu stanowisk badawczych. Można przy nich samodzielnie poznawać zjawiska przyrodnicze, z którymi spotykamy się na co dzień, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Wizyta w Strefie SOWA, to okazja, by wykonać własny film animowany, sprawdzić symetrię swojej twarzy, dowiedzieć się, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej. Można też posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem, narysować „lustrzany” obraz i zmierzyć się z siłą grawitacji. SOWA, wspierana przez Centrum Nauki Kopernik, pomaga dzieciom i dorosłym poczuć radość z doświadczania i zdobywania wiedzy przez swobodne eksperymentowanie. Tak zaprojektowane środowisko uczenia się, to laboratorium dostępne dla wszystkich, które skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości.
Częścią Strefy SOWA jest także Majsternia – miejsce dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji ani podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Co z tego wyjdzie? To zależy od śmiałków. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie zdobyte w życiu codziennym i w szkole, konstruktorzy rozwiązują zadania o różnym stopniu trudności. Budują mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Myślą przewodnią Majsterni jest „Myślisz lepiej, niż myślisz”. W Majsterni ćwiczymy umiejętność współpracy, rozwiązując zadanie w parze lub w grupie.
SOWA to idealne miejsca do organizacji wydarzeń edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
SOWA uczy i bawi!
Serdecznie zapraszamy