Festiwal to niepowtarzalna okazja, aby nie tylko poznać najciekawsze naukowe i technologiczne osiągnięcia, ale również spotkać wybitnych naukowców i specjalistów reprezentujących różne dziedziny. Nie zabraknie też wydarzeń nawiązujących do trwającego właśnie Roku Mikołaja Kopernika. W środę (20 września) zaplanowano specjalną prelekcję „Spojrzenie w kosmos”, która pozwoli nie tylko bliżej poznać postać polskiego astronoma, ale też jest zaproszeniem dla młodych uczestników Festiwalu do zgłębiania wiedzy o kosmosie i rozwoju technologicznym umożliwiającym jego eksplorację.
W programie Festiwalu przewidziano także dzień specjalny „Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?”. W piątek (22 września) odbędzie się debata specjalistów w dziedzinie stosowania sztucznej inteligencji i jej wpływu na społeczeństwo oraz spotkania z twórcami rozwiązań opartych na AI. Z kolei, zaproszeni badacze z Irlandii będą rozmawiać na temat cyberpsychologii pozytywnej.
Specjalnie do młodzieży skierowane są warsztaty „Kreatywny Twórca Przyszłości. Być sprytniejszym od chatbota”.
Ramowy program Festiwalu:
18 września – uroczysta inauguracja LFN, Sala Operowa, Centrum Spotkania Kultur;
18-22 września – prezentacje i wydarzenia na uczelniach lubelskich i w instytucjach współtworzących LFN;
23 września – Lubelski Piknik Naukowy, Targi Lublin;
24 września – uroczyste zakończenie LFN, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
Miejski program wydarzeń:
Spotkania w Ratuszu dla dzieci i młodzieży;
Spacer „Lublin, jego skarby i atrakcje” realizowany przez Fundację Działań Edukacyjnych KreAdukacja;
„Wycieczki Akademickie” / przejazdy Gutkiem;
Poznaj Gospodarczy Lublin / przejazdy autobusem;
Budowanie rozpoznawalności za pomocą social media / Obudź w sobie potencjał! - warsztaty w ramach Lublin Skills Up!;
Programowanie robotów – warsztaty (Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki oraz Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego);
Programowanie systemu alarmowego i kontroli dostępu / Współczesne elektryczne układy napędowe / Zastosowanie drukarek 3D w praktyce – warsztaty (Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego);
W świecie komórek – doświadczenia chemiczne / W świecie komórek – warsztaty z mikroskopii optycznej – projekty II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie www.festiwal.lublin.pl Zapisy na poszczególne propozycje odbywają się poprzez specjalny formularz rejestracyjny dostępny online.