W dniach 11-16 czerwca, w ramach projektu Twin Transition of Cities zorganizowana została wizyta studyjna w Danii na zaproszenie Ambasady Królestwa Danii. W wizycie wzięli udział przedstawiciele wielu miast z Polski m.in. Lublina, Warszawy, Sanoka, Rumi, Wałbrzycha, Grodziska Mazowieckiego, Ostrowa Wielkopolskiego oraz stowarzyszeń proekologicznych i podmiotów branżowych. Miasto Lublin reprezentował Marcin Blachani z Wydziału Energii i Klimatu.
Podczas wizyty w Danii przedstawiono zasady funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego, w tym autonomicznych pojazdów metra. Poruszono również temat zmian przemysłowej przestrzeni miejskiej w przestrzeń przyjazną dla mieszkańców, zazielenioną i sprzyjającą kontaktom sąsiedzkim (np. skwery i parki nad garażami podziemnymi) oraz zagadnienia dotyczące bezkolizyjnej linii komunikacji pieszej i rowerowej przebiegającej ponad ulicami.
Zwiedzono również Symbiosis Campus w Kalundborgu. Jest to klaster, obecnie 16 partnerów biznesowych, naukowych i przedsiębiorców skupiających się głównie na gospodarce w obiegu zamkniętym i produkcji energii z biogazu oraz biomasy. Zagraniczni goście spotkali się również z władzami miasta Sønderborg, Ambasadorem Królestwa Danii w Polsce oraz Dyrektorem Danfoss Polska. Zwiedzono również farmę fotowoltaiczną Better Energy. Wizyta studyjna przyczyniła się do wymiany doświadczeń i poszerzenia wiedzy w zakresie zaawansowanych rozwiązań technicznych dotyczących energetyki cieplnej, wytwarzania i wykorzystania wodoru oraz współpracy energetyki odnawialnej z systemami lokalnymi i sieciowymi.
Wizyta studyjna w Danii jest elementem projektu "Twin Transition of Cities", rozpoczętego 22 kwietnia 2022 r. podpisaniem listu intencyjnego przez Prezydenta Miasta Lublin i Ambasadora Królestwa Danii w Polsce.