Nagrzane powietrze w okresie letnim wtłaczane do naszych domów nie jest niczym miłym. Czy system rekuperacji – wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – jest w stanie wwiewać do pomieszczeń wstępnie schłodzone powietrze?
Praca rekuperacji w okresie zimowym i letnim
Rekuperacja, jaką oferuje hurtownia wentylacji Szczecin, to system wentylacji, za którego największą zaletę uważa się odzysk ciepła z ogrzewanych pomieszczeń w taki sposób, by czerpane z otoczenia powietrze wtłaczane do domu było już wstępnie ogrzane. Jest to rzeczywiście niezwykle pożądana i opłacalna funkcja w momencie, kiedy temperatura na dworze jest niesprzyjająca – niska. W okresie letnim natomiast, podczas występowanie upałów – odzysk ciepła – w szczególności wieczorem i w nocy – niekoniecznie jest tym, co chcielibyśmy uzyskiwać dzięki wentylacji. Istnieje jednak możliwość, by obejść odzysk ciepłą, nie tracąc przy tym optymalnej wymiany powietrza.
By- pass – nowoczesne rozwiązanie chłodzące w rekuperacji
Odzysk ciepła następuje z użyciem wymiennika ciepła. To właśnie przez przepływ dwóch mas powietrza przez specyficznie skonstruowany układ kanałów wewnątrz jednostki centralnej, następuje ogrzewanie powietrza wtłaczanego. Dzięki zastosowaniu obejścia wymiennika ciepła – czyli by – passu na sezon letni – możliwe jest przepływanie powietrze z i do pomieszczeń z pominięciem wymiennika – bezpośrednio do następnych części, jakimi są rury wentylacyjne spiro. Tym sposobem możliwe jest schładzanie budynku w momencie, w którym temperatury na zewnątrz są niższe – głównie wieczorem, w nocy i wczesnym rankiem.
Przewietrzanie domu a rekuperacja
Podczas pracy rekuperatora w okresie letnim nic nie stoi na przeszkodzie w tym, żeby otworzyć okna i przewietrzyć pomieszczenia. Pamiętać jednak należy, że wentylacja mechaniczna działa również w pomieszczeniach, które nie mają stałego dostępu do okien i możliwości innego sposobu wymiany powietrza, jak przez rekuperację. Warto zatem przyjrzeć się rozwiązaniom, które oferowane są przez nowoczesne jednostki centralne oraz specjalne sterowniki, które mogą stanowić doposażenie systemu rekuperacji. Mowa tu przede wszystkim o trybie „otwarte okna”, który zmienia tryb pracy urządzenia jedynie na wywiewanie powietrza oraz o kontraktorach – czyli czujnikach okiennych, które automatycznie rozłączać będą centralę w momencie wykrycia otwierania okna.
Pozostałe metody chłodzenia z systemem rekuperacji
Oprócz wyżej wymienionej metody – czyli stosowania automatycznego lub ręcznie załączanego by- passu, możliwe jest doposażenie rekuperacji w dodatkowe systemy, które skutecznie schładzać będą wtłaczane do domu powietrze. Do rozwiązań takich należą:
- gruntowy wymiennik ciepła,
- chłodnica kanałowa wodna,
- chłodnica kanałowa glikolowa czy
- chłodnica kanałowa freonowa.
Wentylacja mechaniczna a klimatyzacja – czy rekuperator wyprze klimatyzację?
Co do zasady wentylacja mechaniczna pełni zupełnie inną funkcję, niż klimatyzacja. Inne są również parametry wydajnościowe pracy rekuperatora a inne jednostki centralnej klimatyzacji. Przy wentylacji bowiem zakładane jest szacunkowe wymienianie powietrza na poziomie 0,6-1,0 w/h – co jest wartością zdecydowanie za niską do schłodzenia pomieszczeń – stosowana jest tu bowiem wartość w przedziale 2-4 w/h. Nie wszystkie rekuperatory umożliwiają tak drastyczną zmianę parametrów pracy, zazwyczaj jest to ponadto obwarowane zdecydowanym zwiększeniem hałasu i zużycia energii przez urządzenie. Jeśli jednak nie dążymy do chłodzenia pomieszczenia o kilkanaście lub więcej stopni, a o 6-7°C w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz, wówczas z powodzeniem możemy skorzystać ze schładzania z pomocą rekuperatora – w szczególności w budynkach, które skutecznie mogą ochronić się przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrz przez promieniowanie słoneczne (domy parterowe, domy wyposażone w rolety zewnętrzne). Nie ma również przeciwwskazania, by rekuperacja i klimatyzacja współistniały ze sobą.
Nowoczesne rozwiązania z powodzeniem pozwalają na chłodzenie domu z użyciem systemu rekuperacji. Jeśli marzysz zatem jednocześnie o skutecznej wentylacji swojego domu – niezależnie od warunków pogodowych – i chciałbyś spędzić letni czas w komfortowej temperaturze – wystarczy zainwestować w rekuperację!