W związku ze zbliżającym się Wielkim Dniem Pszczół, Miasto Lublin zaprasza mieszkańców do udziału w konkursie poświęconym tematyce tych niewielkich zwierząt. Do wygrania jest 20 hoteli dla owadów, które będzie można zamontować w przydomowych ogródkach.
– Pszczoły, choć ich rozmiary są niewielkie, należą do najbardziej pożytecznych stworzeń na ziemi. Zapylają około 90% roślin kwiatowych. Pozostałe 10% przypada na inne zapylające owady, takie jak: trzmiele i pszczoły samotnice, dziko żyjące murarki ogrodowe oraz muchówki. Bez nich wiele gatunków roślin nie wydałoby owoców i nasion. Dlatego tak ważna jest ich ochrona. Organizowany przez Miasto konkurs ma na celu zachęcenie mieszkańców Lublina do troski o te niewielkie zwierzęta – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od dzisiaj (24 lipca) w komentarzach do postu konkursowego opublikowanego na facebookowym profilu „Miasto to też Twój dom”. Aby wziąć udział w konkursie należy zamieścić pod postem konkursowym wierszyk o tematyce związanej z pomocą dla mieszkających w naszym mieście pszczół. Wiersz powinien składać się z minimum 8 wersów. Na autorów 20 najciekawszych prac, które do 7 sierpnia do godz. 14.00 otrzymają najwięcej polubień, czekają nagrody w postaci hotelu dla owadów.
Uczestnikami Konkursu mogą być wyłącznie osoby prywatne zamieszkałe na terenie miasta Lublin, które podczas trwania Konkursu będą posiadać aktywne konto osobiste na Facebooku. Zwycięzcy o wygranej zostaną poinformowani w komentarzu pod postem.
Miasto od kliku lat prowadzi działania na rzecz ochrony pszczół. Należy do nich przede wszystkim zrównoważone zarządzanie trawnikami, które pozwala nie tylko utrzymać w sposób optymalny miejskie zieleńce, ale ma także ogromne znaczenie dla tych pożytecznych owadów i innych dzikich zapylaczy. Rzadkie koszenie pozwala roślinom zakwitnąć i cieszyć mieszkańców bogactwem kolorów, a owadom zapylającym znaleźć pożywienie i schronienie. Ponadto ograniczenie częstotliwości koszenia korzystnie wpływa na jakość powietrza w mieście – pochłania znaczne ilości dwutlenku węgla, zanieczyszczeń pyłowych oraz zwiększa wilgotność powietrza. Miasto zakupiło także 120 hoteli dla owadów, które w ubiegłym roku w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego trafiły do placówek oświatowych, zarządców nieruchomości oraz indywidualnych mieszkańców Lublina. Natomiast w bieżącym roku w ramach akcji „Wysiej sobie łąkę” 17 szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzymało specjalną mieszankę nasion do wysiania łąki kwietnej. Miasto pomogło również zainteresowanym placówkom przygotować teren pod wysiew oraz przekazało wskazówki jak prawidłowo założyć, a następnie pielęgnować łąkę. Na wysianych obszarach pojawiły się także tabliczki informacyjne o zamieszkujących na szkolnych łąkach owadach, które zakupiono w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Zadbajmy o zwierzęta”.
Mieszkańcy miasta także mogą włączyć się w ochronę pszczół i innych owadów zapylających. Dużą pomocą dla tych małych zwierząt będzie sadzenie i sianie w ogrodach czy na balkonach różnorodnych, sezonowych roślin kwitnących, które dostarczają im pokarmu. Jeżeli to możliwe należy chronić dzikie kolonie pszczół oraz unikać korzystania ze środków owadobójczych i pestycydów. Korzystnym działaniem będzie także rzadsze koszenie trawnika w mniej uczęszczanych częściach ogrodu. Pamiętajmy również o zapewnieniu owadom dostępu do świeżej, czystej wody, wystawiając w ogrodzie lub na balkonie miseczkę z wodą. Możemy także założyć w przydomowym ogródku domek dla pszczół. Miasto planuje w najbliższym czasie publikację w mediach społecznościowych krótkiego filmu instruktażowego, z którego mieszkańcy dowiedzą się jak samodzielnie wykonać hotel dla owadów.
Ustanowiony w 2013 roku Wielki Dzień Pszczół obchodzony jest w Polce 8 sierpnia.
Pliki do pobrania
- Regulamin konkursu Pszczoła o pomoc woła 1 .odt Regulamin konkursu "Pszczoła o pomoc woła" 43.80 KB