Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski.

Za nami dwudniowe Targi Edukacyjne w Lublinie, jedno z największych wydarzeń o tym charakterze we wschodniej Polsce. Przez dwa dni było to miejsce prezentacji szerokiej oferty edukacyjnej szkół i uczelni wyższych.

W uroczystym otwarciu udział wzięli Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski, Andrzej Chrząstowski – Wicestarosta Lubelski, Krzysztof Chmielik – Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie, Artur Rumiński – Sekretarz Powiatu Lubelskiego oraz Anna Matraszek-Furtak – Za-ca Dyrektora Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie.

„Cieszę się, że możemy dziś spotkać się na Targach Edukacyjnych, które mają na celu pomóc Wam, Drodzy Uczniowie, w wyborze najbliższej drogi edukacyjnej. Jestem przekonany, że edukacja to droga do osiągnięcia sukcesu i spełniania marzeń. W dzisiejszych czasach, gdy świat zmienia się tak szybko, ważne jest, aby mieć solidne wykształcenie, które pozwoli na dostosowanie się do wymagań współczesnego rynku pracy Dlatego tak ważne jest, abyście dokładnie rozważyli, jaką drogę edukacyjną chcecie obrać i jakie cele osiągnąć. Wybór drogi edukacyjnej to bardzo ważna decyzja. Pamiętajcie, że edukacja to inwestycja w Waszą przyszłość, a jej odpowiedni wybór to pierwszy krok na drodze do sukcesu” – takie słowa skierował podczas swojego wystąpienia do ósmoklasistów oraz ich rodziców Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski.

Wśród wystawców nie mogło zabraknąć szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Lubelski, które zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną na wspólnym stoisku pn. SZKOŁY POWIATU LUBELSKIEGO.

Oferta kształcenia przedstawiona była w bardzo atrakcyjny sposób i budziła duże zainteresowanie wśród młodzieży przybyłej na targi. Świadczy o tym zdobycie nagrody targowej w kategorii Forma Promocji Targowej – Szkoły Średnie. Z pośród najciekawszych atrakcji jakie przygotowały szkoły były m. in. konkursy z nagrodami, pokaz ratownictwa medycznego – udzielania pierwszej pomocy, pokazy kulinarne np. robienia smoothie, robotyki, fryzjerskie oraz prezentacje poszczególnych zawodów i kierunków kształcenia. Podczas całego okresu trwania targów na naszym stoisku do dyspozycji młodzieży, która jest przed trudnym wyborem nowej szkoły, byli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół Powiatu Lubelskiego. Odpowiadali na pytania, rozmawiali, doradzali oraz pomagali w trudnych wyborach.

Wydział Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie wydał dla poszczególnych placówek prowadzonych przez Powiat Lubelski: Zespół Szkół im. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. H. Dobrzańskiego w Bychawie, Zespół Szkół im. M. Kopernika w Bełżycach, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach, Zespół Szkół Techniki Rolniczej im. W. Witosa w Piotrowicach oraz Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli publikacje, które zawierają ofertę edukacyjną na rok szkolny 2023/2024, informacje o profilach klas w liceach ogólnokształcących oraz zawodach, w których kształcą technika i szkoły branżowe. Informatory zawierają
również ofertę zajęć pozalekcyjnych, ciekawostki z życia szkół, fotografie, które pokazują jak interesująco spędza się czas nauki w szkołach Powiatu Lubelskiego.

Podczas tegorocznych targów na scenie głównej wystąpili uczniowie szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Lubelski. Pierwszego dnia uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli - Inga Urbaniak, Konrad Nowak oraz Michał Wiesiołek zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, a Diana Lysenko i Denis Lysenko oczarowali widzów występem tańca towarzyskiego. Drugiego dnia na scenie głównej odbył się pokaz podnoszenia ciężarów zrealizowany przez uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach prowadzonych przez Ryszarda Sosnowskiego oraz z Zespołu Szkół Techniki Rolniczej im. W. Witosa w Piotrowicach prowadzonych przez Antoniego Kawałka. Występ taneczno-wokalny Zespołu Pieśni i Tańca „Apis” z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli zaprezentował bogatą kulturę ludową.

Wszystkich ósmoklasistów, którzy nie mieli okazji wziąć udziału w tegorocznych Targach Edukacyjnych zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z ciekawą ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych Powiatu Lubelskiego, która zamieszczona jest na stronie internetowej powiatu
www.powiat.lublin.pl  na stronach poszczególnych placówek.