Na pewno nie raz przydarzyła Ci się sytuacja, kiedy zabrakło prądu. Jeśli przerwa w jego dostawie była krótka, nawet jej nie odczułeś. Jednak, gdy zaczęła się przedłużać, nie mogłeś wykonywać swoich codziennych obowiązków.
Pół biedy, jeśli chodzi o naładowanie telefonu czy nastawienie budzika. Większym zmartwieniem okazywało się to, że jedzenie w lodówce się zmarnuje lub, że nie możesz pracować. Od teraz nie musisz się niepokoić — na przerwy w dostawie prądu zawsze będziesz przygotowany! Wszystko za sprawą agregatu prądotwórczego — urządzenia niezbędnego nie tylko w warsztacie czy na budowie, ale także w domu i podczas wypadu za miasto.
Agregat prądotwórczy — remedium na przerwy w dostawie prądu
Agregat prądotwórczy jest praktycznym urządzeniem, które przyda się w wielu sytuacjach. Jego podstawową funkcją jest generowanie prądu zasilającego różnego rodzaju sprzęty i maszyny. Wykorzystasz go na budowach, imprezach plenerowych, podczas robót drogowych, jak i w domu jako źródło zasilania.
Agregat prądotwórczy znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej lub tam, gdzie występują przerwy w dostawie energii.
Z energii mechanicznej w elektryczną, czyli zasada działania agregatu prądotwórczego
Agregat prądotwórczy jest urządzeniem elektromechanicznym. Przetwarza on energię mechaniczną w elektryczną. Sprzęt ten wyposażony jest w silnik spalinowy. To właśnie on zamienia energię powstałą w wyniku spalania paliwa w energię mechaniczną. Dzięki niej wirnik prądnicy wprawia się w ruch. Jego zadaniem jest generowanie siły elektromotorycznej. Często pracę agregatu prądotwórczego porównuje się do pracy alternatora samochodowego. Występuje tu jednak ta różnica, że agregat napędza samo źródło napędu, a nie jak w przypadku alternatora — pasek.
Agregat prądotwórczy składa się z:
- silnika spalinowego,
- prądnicy synchronicznej,
- rozdzielnicy elektrycznej.
Każda z wymienionych części ma wbudowane urządzenie kontrolno-pomiarowe. Wiele agregatów prądotwórczych wyposażono w specjalną obudowę zabezpieczającą je przed działaniem czynników zewnętrznych między innymi takich jak wilgoć. Obudowa sprawia, że sprzęt pracuje cicho, więc nie jest uciążliwy dla otoczenia.
Rodzaje agregatów prądotwórczych
Urządzenia, jakimi są agregaty prądotwórcze, działają na tej samej zasadzie, jednak różnią się mocą. Wyróżniamy sprzęty jednofazowe zasilane 230 V, które idealnie sprawdzą się w domowych warunkach. Pozwalają one uzyskać prąd podobny do tego, jaki płynie w gniazdkach domowej sieci elektrycznej. Powstałą energię wykorzystasz do tego, aby zasilić elektronarzędzia, silniki lub czajniki. Agregaty ze stabilizowanym napięciem AVR mogą zasilać urządzenia elektroniczne.
Oprócz wymienionych agregatów istnieją także urządzenia trójfazowe 400 V. To właśnie one mają największą moc i wydajność. Rekomenduje się je sprzętom i maszynom o większym zapotrzebowaniu na prąd. Zasilą one betoniarki, piły i nagrzewnice elektryczne. W przypadku zasilania urządzeń takich jak zgrzewarki rurociągów lub spawarki inwertorowe potrzebne są agregaty ze stabilizacją napięcia AVR.
Agregaty prądotwórcze różnią się nie tylko fazowością, ale także rodzajem napędu. Mogą one być napędzane:
- benzyną,
- gazem LPG,
- olejem napędowym,
- metanem,
- gazem ziemnym.
Ponadto na rynku dostępne są agregaty stacjonarne i przenośne. Ostatnie sprawdzą się podczas pracy w terenie.
Dlaczego warto zainwestować w agregat prądotwórczy?
Jak widzisz, agregat prądotwórczy przyda Ci się i w domu, i w terenie. Wystarczy, że wyprawisz się na wycieczkę poza miasto, a urządzenie okaże się niezastąpione. Dlaczego warto w nie zainwestować? Ponieważ to alternatywne źródło prądu gwarantuje Ci:
- niezawodność — sprawdzi się zawsze wtedy, kiedy zabraknie energii elektrycznej, podczas burzy, awarii lub kataklizmów,
- elastyczność — agregaty prądotwórcze posiadają różne moce i rozmiary, dzięki czemu dopasujesz je do swoich potrzeb,
- wydajność — energia, którą wygeneruje agregat, wystarczy, aby zasilić dom, budowę czy biuro,
- minimalizację kosztów — podczas sytuacji awaryjnych nie musisz wynajmować generatora prądu,
- łatwą obsługę — agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które obsłuży nawet laik, nie wymaga ono specjalistycznej wiedzy i skomplikowanych umiejętności.
Czy w domu, czy na budowie przyda Ci się agregat prądotwórczy. Dzięki urządzeniu nie przejmujesz się przerwami w dostawie prądu. Wiesz, że jesteś przygotowany na każdą sytuację.
Sprawdź naszą ofertę na stronie https://migomat.com.pl/agregaty-pradotworcze