Krzywy Róg będzie kolejnym miastem partnerskim Lublina. Podczas dzisiejszej (2 lutego) sesji Rady Miasta podjęto uchwałę o podpisaniu umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem i Krzywym Rogiem. Podczas obrad sesji, miasto Krzywy Róg reprezentował Radny, Pan Yurii Krasnozhon. Kolejny krok to zawarcie umowy partnerskiej pomiędzy miastami.
– Miasto Krzywy Róg od początku wojny jest celem wielu ataków rakietowych. Przekazaliśmy tam pomoc humanitarną zawierającą najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak żywność, odzież, czy artykuły medyczne zakupione ze środków pochodzących z darowizn. W najbliższym czasie, Protection Civile, francuska organizacja wspierająca ludność cywilną w sytuacjach kryzysowych, we współpracy z Miastem Lublin, wyśle do Krzywego Rogu generator dużej mocy. W obliczu trwającej wojny, poprzez symboliczny gest wsparcia chcieliśmy podnieść status naszej współpracy do partnerstwa miast. Dzięki przyjętej dzisiaj przez Radę Miasta uchwale, Krzywy Róg stał się kolejnym ukraińskim miastem partnerskim Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
– Z wielkim zadowoleniem przyjmuję decyzję Rady Miasta Lublin dotyczącą zawarcia umowy partnerskiej o współpracy pomiędzy Lublinem a Krzywym Rogiem. Lublin to nasz niezawodny partner, z którym Krzywy Róg współpracuje od wielu lat. Jesteśmy szczególnie wdzięczni za pomoc udzieloną naszemu miastu podczas wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie – mówi Jurij Wiłkuł, Mer Krzywego Rogu.
Formalna współpraca Lublina z Krzywym Rogiem rozpoczęła się w 2017 r., kiedy przedstawiciele władz obydwu miast podpisali list intencyjny o współpracy. Delegacje z Krzywego Rogu wielokrotnie odwiedzały Lublin z wizytami roboczymi oraz były uczestnikami Kongresu Współpracy Transgranicznej. Krzywy Róg był jednym z miast ukraińskich uczestniczących w projekcie „Profesjonalne kadry w samorządzie lokalnym – budowanie kompetentnych zespołów administracji publicznej w zakresie wsparcia reformy samorządowej w Ukrainie”, a w ramach projektu „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” w mieście tym odbyły się dwie debaty społeczno-historyczne skupiające się przede wszystkim na analizie Unii Lubelskiej oraz współczesnych założeniach Partnerstwa Wschodniego, Unii Europejskiej i NATO.
Miasto Krzywy Róg jest siódmym co do wielkości miastem Ukrainy. Położone jest w środkowo-wschodniej części kraju. Na początku roku 2022 miasto liczyło 689 tysięcy mieszkańców. Współczesny Krzywy Róg to duże miasto przemysłowe. Jest jednym z najbogatszych w minerały regionów Ukrainy. Miasto słynie również z wydobycia kamieni szlachetnych. Krzywy Róg stawia na turystykę industrialną. Turyści mogą zjechać między innymi do kopalni rud żelaza na głębokość 1556 m pod ziemią. Jest to najgłębiej położona trasa turystyczna na świecie. Podobnych udostępnionych turystom miejsc jest więcej, np. huta stali, czy walcownia rur to obiekty, jakie mogą zobaczyć entuzjaści tego typu atrakcji. Główną arterią Krzywego Rogu jest ulica Pocztowa. Od początku XX stulecia jest kulturalnym i gospodarczym centrum miasta. Uwagę przyciąga oryginalny zegar z kwiatów o średnicy 22 m, największy tego typu na świecie. Swoistym symbolem miasta stał się Kozak Krzywego Rogu – pomnik legendarnego założyciela miasta, wzniesiony na placu przed gmachem Komitetu Wykonawczego Krzywego Rogu. W mieście znajduje się prawie 30 cerkwi i zabytków architektury sakralnej. Krzywy Róg to rodzinne miasto Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Krzywy Róg będzie dziewiątym miastem partnerskim Lublina w Ukrainie, obok Lwowa, Sum, Starobielska, Iwano-Frankiwska, Równego, Ługańska, Łucka i Charkowa.
Pod linkiem dostępny jest film prezentujący miasto Krzywy Róg.