Coraz więcej przedsiębiorstw wykorzystuje testy kognitywne w rekrutacji i zarządzaniu zasobami ludzkimi. Nic w tym dziwnego! Dzięki testom zdolności poznawczych firmy mogą zidentyfikować kandydatów, którzy najlepiej pasują na dane stanowisko, ale nie tylko. W jaki sposób testy kognitywne mogą poprawić jakość kapitału ludzkiego przedsiębiorstwa?
Czym są zdolności kognitywne?
Zdolności kognitywne, nazywane także zdolnościami poznawczymi, to naturalne predyspozycje jednostki. Można określić je mianem cech, które wszyscy posiadamy, ale każdy z nas ma je rozwinięte w mniejszym lub większym stopniu. Umiejętności kognitywne to sposób przyswajania wiedzy, interpretowania zdarzeń, wyciągania z nich wniosków, reagowania, a także logiczne myślenie.
Dlaczego świadomość kognitywistyczna jest ważna w aspekcie zawodowym? Ponieważ zdolności poznawcze na odpowiednim poziomie to jedna z najbardziej pożądanych cech, która jest poszukiwana przez rekruterów. Dla nowoczesnego rynku pracy idealny kandydat prezentuje wysokie kompetencje niezbędne na danym stanowisku, łączące się z umiejętnościami miękkimi. Dla pracodawcy jest to po prostu sygnał, że dana osoba będzie efektywnie wykonywać swoje obowiązki.
Weryfikacja zdolności kognitywnych w procesie rekrutacji
Proces rekrutacji uzależniony jest od struktury organizacyjnej firmy, jej wielkości, możliwości finansowych, a przede wszystkim od typu stanowiska, na które prowadzony jest nabór. Specjaliści ds. HR starają się znaleźć najodpowiedniejszego kandydata, który ma świetne kompetencje, a także wpisuje się osobowościowo w charakter firmy. Zdarza się jednak, że nie są oni w stanie zrobić tego w sposób pełni obiektywny.
Z tego względu specjaliści w procesie rekrutacji posługują się różnymi technikami oraz metodami weryfikacji kompetencji. Obecnie popularną metodą oceny kandydatów są testy, które stanowią dodatkowe źródło wiedzy o potencjalnym pracowniku. Służą one do oceny umiejętności zawodowych oraz cech osobowości istotnych na określonym stanowisku. Obiektywną ocenę potencjału osoby można szybko uzyskać, zlecając test kognitywny u Master Management Poland.
Testy kognitywne są polecane przede wszystkim w przypadku naboru na stanowiska, na których szczególnie ważne jest analityczne myślenie, analizy i umiejętność podejmowania decyzji.
Jak wygląda test kognitywny?
Nie istnieje uniwersalny test kognitywny – może on przybierać różne formy. Kluczowe jednak jest, aby wybrana metoda wyróżniała się jak najwyższymi standardami i umożliwiała rzetelne zebranie informacji na temat konkretnej osoby.
Wybierając test w technologii CAT (Komputerowe Testy Adaptacyjne), wybieramy narzędzie, które będzie dobierać poziom trudności pytań do prezentowanych zdolności kandydata. Umożliwia ona w sposób rzetelny poznanie trzech domen poznawczych (numerycznej, werbalnej oraz przestrzennej) poszczególnego kandydata. W efekcie specjaliści ds. HR uzyskują miarodajne wynik również w krótkim czasie.
Testy kognitywne w rozwoju umiejętności pracowników
Test kognitywny to doskonałe narzędzie nie tylko do stosowania podczas procesów rekrutacyjnych. Mogą one być niezwykle pomocne w ramach późniejszego rozwijania kompetencji pracowników, budowaniu zwycięskich zespołów czy w trakcie onboardingu nowo przyjętej osoby. Coraz częściej wykonują go również sami kandydaci, którzy pragną poznać swój potencjał i rozwinąć go, aby lepiej projektować swoją ścieżkę kariery.