Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lublinie przypomina o obowiązujących środkach bioasekuracji w związku z rosnącym ryzykiem wystąpienia ptasiej grypy oraz stwierdzeniem kolejnych w Polsce ognisk choroby.

W związku z powyższym poleca się zwiększenie zabezpieczeń przeciwepizootycznych oraz zastosowanie wszelkich możliwych środków w celu zapobieżenia przenikania czynnika chorobotwórczego zarówno na fermach, jak i w przypadku chowu przyzagrodowego.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas wjazdu na fermy drobiu oraz stosować wzmożoną higienę związaną z obsługą drobiu.

W przypadku zaobserwowania w stadach drobiu zwiększonej śmiertelności, spadku pobierania paszy i wody, nagłego spadku nieśności, objawów nerwowych należy niezwłocznie powiadomić lekarza weterynarii lub podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej.

Grypa ptaków to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować stuprocentową śmiertelność danego stada. Na zakażenie wirusami ptasiej grypy podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków, zarówno domowych, jak i dzikich wolno żyjących. Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Wirus nie jest zagrożeniem dla ludzi, jednakże wskazane jest zachowanie ostrożności w przypadku kontaktu z drobiem i dzikimi ptakami.

Szczegółowe informacje na temat ptasiej grypy oraz zalecenia i zasady ochrony drobiu przed chorobą znajdują się w załączonym poniżej piśmie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie.

Pliki do pobrania

  • Komunikat PIW - ptasia grypa.pdf
    Komunikat Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w sprawie ptasiej grypy 2.56 MB