Ze względu na kolejne intensywne opady śniegu, akcja zimowego utrzymania miasta, która trwa nieprzerwanie od piątku (9 grudnia) od godzin nocnych, weszła w tryb kryzysowy. Oznacza to, że drogowcy w pierwszej kolejności odśnieżają ulice, po których porusza się komunikacja miejska, stanowiące dojazd do szpitali, obiektów pogotowia ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej. Prace prowadzone są też na wzniesieniach i podjazdach. W przypadku akcji kryzysowej dopuszcza się odstępstwa od przyjętych standardów zimowego utrzymania.
– Bardzo trudne warunki pogodowe zdecydowały o tym, że akcja jest prowadzona w trybie kryzysowym. Cały sprzęt i wszystkie służby biorą udział w odśnieżaniu miasta. Głównym celem i zadaniem priorytetowym jest teraz zachowanie drożności lubelskich ulic oraz chodników. Apelujemy również do kierowców oraz pieszych o zachowanie ostrożności, wzajemną wyrozumiałość i zachowanie spokoju na drogach – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
W odśnieżanie ulic i chodników zaangażowany jest cały specjalistyczny sprzęt - blisko 100 pojazdów, w tym pługosolarki i ciągniki. Ponadto pracują brygady realizujące odśnieżanie ręczne. Mimo, że ulice są przejezdne, ze względu na zalegający śnieg panują trudne warunki do jazdy. Akcję odśnieżania utrudniają warunki atmosferyczne - stałe intensywne opady i wiatr, który nawiewa śnieg ponownie na jezdnie i chodniki.
Stałą analizę sytuacji, szczególnie w zakresie transportu, utrzymania dróg, a także warunków atmosferycznych prowadzi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. W celu bieżącej analizy sytuacji wykorzystywany jest również system pozycjonowania i monitoringu stanu pracy całego sprzętu odśnieżającego miasto.
Do warunków drogowych dostosowywane jest również funkcjonowanie sygnalizacji świetlnych objętych Systemem Zarządzania Ruchem. Wszystkie powstające zatory z udziałem pojazdów ciężarowych są w miarę możliwości na bieżąco likwidowane poprzez wgrywanie i uruchamianie dodatkowych programów sterujących lub w ostateczności przełączenia w tryb żółty pulsujący. W przypadku stwierdzenia utrudnień w poruszaniu się pod wzniesienia dla pojazdów ciężarowych, Centrum Sterowania Ruchem przekazuje na bieżąco informacje do Zarządu Dróg i Mostów, celem przekierowania pługopiaskarek we wskazane miejsce.
Kierowców prosimy o śledzenie bieżących komunikatów wyświetlanych na tablicach zmiennej treści zlokalizowanych na ulicach miasta. W ten sposób kierowcy wcześniej mogą dowiedzieć się o zatorze lub zdarzeniu drogowym, a tym samym pokonać drogę alternatywną trasą. Jednocześnie apelujemy o zachowanie ostrożności przy wyprzedzaniu pługopiaskarek.
Koszty realizacji akcji zimowego utrzymania miasta od początku sezonu wynoszą już blisko 4,4 mln zł (w tym ryczałt za gotowość to ponad 1 mln zł).
W sprawach zimowego utrzymania miasta, zgłoszenia przyjmowane są pod numerami telefonów:
- w zakresie dróg - tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobota, niedziela i dni świąteczne);
- w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym - tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30 (od poniedziałku do piątku);
- w zakresie miejsc parkingowych - tel. 81 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku);
- w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).