Ogród zimowy dawniej nazywany oranżerią, dzisiaj pełni zupełnie inne funkcje. Zaaranżujesz go na słoneczną jadalnię, salonik czy gabinet. Urządzisz go według swojego gustu, choć możesz też skorzystać z naszych podpowiedzi. Mamy nadzieję, że Cię zainspirują.

Ogród zimowy Twoich marzeń? Jest na wyciągnięcie ręki!

Ogród zimowy — miejsce do całorocznego wypoczynku

Ogrody zimowe, jak już wiesz, dawniej nazywane były oranżeriami lub pomarańczarniami. W XVII i XIX wieku nie potrafiła się obejść bez nich arystokracja — były synonimem luksusu i wysokiej klasy społecznej. Ówczesne ogrody zimowe wznoszono przy pałacach, parkach i dworach. Służyły do przechowywania egzotycznej roślinności, ala także były miejscami spotkań towarzyskich. To tam organizowano happeningi i przedstawienia.

Obecnie ogrody zimowe to budynki kubaturowe przylegające do już istniejącego domu. Warto ich budowę przemyśleć na etapie projektowania rezydencji, tak, aby stały się integralną częścią posesji. Ogród zimowy posłuży Ci do całorocznego wypoczynku, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wersję ogrzewaną. Podczas chłodniejszych pór roku zza ogromnych przeszkleń będziesz podziwiać spektakl natury — opadłe liście tworzące na trawniku kolorowy dywan czy ośnieżone wierzchołki drzew. Również latem ogród zimowy stanie się Twoją przystanią. To tam odpoczniesz od wszechobecnego upału i uciekniesz przed niemiłosiernie prażącym słońcem.

Ogród zimowy, czyli dodatkowe pomieszczenie w domu

Konstrukcja ogrodu zimowego oparta jest na profilach aluminiowych wypełnionych szkłem. Aluminium jest surowcem trwałym, wytrzymałym i plastycznym. Ta ostatnia cecha sprawia, że Twój ogród zimowy może powstać na planie koła, kwadratu, prostokąta lub wieloboku i zawsze będzie wyglądał zjawiskowo. Aluminium to także bohater zielonego budownictwa. Jest trzykrotnie lżejsze od stali i żelaza, co nie wpływa negatywnie na jego cechy. Jest wręcz przeciwnie — potrafi przetrwać w nienaruszonym stanie wiele lat. Dlatego właśnie nowoczesny ogród zimowy to propozycja dla osób, którym zależy na wielopokoleniowych domach. Dzięki ogrodowi zimowemu otrzymujesz dodatkowe pomieszczenie. Jest ono buforem cieplnym dla całego budynku, ponieważ gromadzi energię. Spodziewaj się zatem niższych rachunków za ogrzewanie. Oczywiście przeszklone wnętrze urządzisz według swojego gustu, jednak zanim to zrobisz, przemyśl jego funkcję. Zaadaptujesz je na jadalnię, salonik lub gabinet.

Słoneczna jadalnia w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy to wprost wymarzone miejsce, aby zaaranżować w nim słoneczną jadalnię. Oczywiście pierwsze skrzypce gra tutaj dużych rozmiarów stół. Powinien on nawiązywać do stylistyki pomieszczenia. Ustaw go centralnym miejscu. Naturalnie nie zapomnij o krzesłach dopasowanych do stołu. Najlepiej, aby były wykonane z tego samego drewna. Możesz także pokusić się o komplet. Jadalnia w ogrodzie zimowym stanie się miejscem spotkań wszystkich członków rodziny. To w niej razem ze swoimi bliskimi będziesz ucztować, celebrując święta lub inne uroczystości.

Ogród zimowy jako salon

Salon w ogrodzie zimowym to propozycja dla wszystkich, którzy uwielbiają spędzać czas w pięknym otoczeniu. W przeszklonym saloniku będziesz rozkoszować się aromatem kwiatów, drzewek cytrusowych lub egzotycznych krzewów. Solidna skórzana kanapa i zestaw foteli stworzą klimat idealny do wypoczynku. W takiej aranżacji aż miło podjąć gości. Jeśli zainwestujesz w odpowiednie oświetlenie, podkreślisz klimat pomieszczenia, eksponując widoki za oknem.

Gabinet w ogrodzie zimowym — propozycja dla artysty i nie tylko

Wielu z nas pandemia zamknęła w domach. Pracujemy zdalnie i mamy mało kontaktu z naturą. Jeśli w ogrodzie zimowym urządzisz sobie gabinet lub pokój do pracy, zaspokoisz potrzebę obcowania z przyrodą. W otoczeniu kwiatów i bujnej roślinności praca idzie o wiele sprawniej, a Ty nie czujesz się przemęczony jej natłokiem. Roślinność dostarcza Ci niezbędnego tlenu, a widok zieleni relaksuje oczy. Ogród zimowy przeznaczony na gabinet to propozycja nie tylko dla artysty, choć to właśnie artystyczna dusza najbardziej doceni przestrzeń wypełnioną światłem i słońcem. W ogrodzie zimowym panują doskonałe warunki do pracy — niezależnie czy realizujesz się jako malarz-grafik czy Twoim zadaniem jest projektowanie stron lub pisanie.

Aranżując ogród zimowy, przemyśl także kwestie jego oświetlenia. Wyposaż pomieszczenie w główną lampę, a także kinkiety. Ostanie wprowadzą klimat, sprawiając, że się wyciszysz i zrelaksujesz. Oczywiście nie zapomnij o oświetleniu dekoracyjnym, takim jak latarenki, świeczki i lampiony.

Wyłącznie od Ciebie zależy, jak urządzisz ogród zimowy. Nasze propozycje to tylko garść inspiracji. Jednak mamy nadzieję, że z nich skorzystasz.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.bartmetaco.pl/