Październik to miesiąc szczególnych działań na rzecz Seniorów. W związku z tym, Miasto przygotowało bogatą ofertę warsztatów z myślą o tej grupie mieszkańców. Lubelscy Seniorzy chętnie uczestniczyli w zaplanowanych spotkaniach.
Klub Seniora „Wieniawa” przy Al. Racławickich 24 przygotował dla lubelskich seniorów dwie propozycje - warsztaty z dogoterapeutką Magdaleną Świątkowską oraz zajęcia „Sztuka pisania listów” prowadzone przez Beatę Sorbian. Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy poznali najważniejsze zasady opieki nad psem oraz wymienili się własnymi doświadczeniami i wspomnieniami o czworonogach. Warsztaty umiliła i uatrakcyjniła swoją obecnością Whoopi - radosna suczka rasy bokser. Druga z propozycji poświęcona było epistolografii czyli sztuce pisania listów. Epistolografia to cała dziedzina nauki zajmująca się metodami interpretowania listów, w których zapisano zmieniający się kulturowo obraz świata. W XXI wieku pisanie listów w wersji tradycyjnej prawie zanikło. Wyparły je smsy i e-maile uboższe w formie i treści, ze względu na pośpiech pisane w ogromnym skrócie, gdzie emocje i uczucia zastępują kolorowe emotikony. Warsztaty przypomniały uczestnikom, m.in. zasady pisania listów.
Na warsztatach kulinarnych, które odbyły się w Centrum Usług Socjalnych przy ul. Lwowskiej 28 oraz w Centrum Dziennego Pobytu Nr 4 przy ul. Pozytywistów 16, prowadzący - Akos Koteczki, rodowity Węgier, zaprosił uczestników do przygotowania potraw z kraju swojego pochodzenia: paprikas krumpli, langos i leczo. Spotkanie zakończyło się wspólną degustacją i wymianą upodobań kulinarnych.
Kolejną z propozycji był trening z podstaw obsługi komputera. Jak korzystać z poczty elektronicznej? Jak założyć internetowe konto pacjenta? Jak bezpiecznie posługiwać się profilem zaufanym? Te praktyczne umiejętności pozyskali uczestnicy warsztatów komputerowych dzięki wskazówkom prowadzących – Noemi Jabłczyńskiej i Karola Kowalczyka.
Warsztaty taneczne, które poprowadził Leszek Gęca poświęcone były polskim tańcom narodowym i regionalnym. Seniorzy zostali krótko zapoznani z ich historią, a następnie przy muzyce ćwiczyli podstawowe figury poloneza, oberka i kujawiaka.
Ponadto na warsztatach pod hasłem „Okiem smartfona” chętni mogli zdobyć i udoskonalić umiejętność wykonywania zdjęć smartfonem. Zajęcia odbyły się w jesiennej scenerii w Ogrodzie Saskim. Prowadząca – Anna Mikuła poglądowo uczyła, jak zrobić ciekawe zdjęcie zachowując odpowiednie proporcje między obiektami pierwszego i drugiego planu. Uczestnicy otrzymali też wiele istotnych informacji o konsekwencjach związanych z umieszczaniem zdjęć na portalach społecznościowych.
Dzienny Dom Senior+ przy Al. Jana Pawła II 11 zaprosił na warsztaty psychologiczne „ Jak dbać o umysł w codziennym życiu?”. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród seniorów – skorzystali z niego zarówno podopieczni Zespołu Ośrodków Wsparcia, jak i inni mieszkańcy Lublina.
Ostatnia z propozycji skierowana była do miłośników rysunku i malarstwa. Warsztat rysowania techniką akwarelową, który odbywał się nad Zalewem Zemborzyckim poprowadziła dla wszystkich chętnych Emilia Antoniewska. Pod jej kierunkiem każdy z uczestników mógł samodzielnie wykonać własny rysunek akwarelą.
Seniorów zainteresowanych aktywnym i ciekawym spędzaniem czasu wolnego zapraszamy do placówek prowadzonych przez Zespół Ośrodków Wsparcia. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 81 466 55 60.