UM Lublin: Złoty Przemarsz z myślą o dzieciach chorych na nowotwory

2 min czytania

W niedzielę (25 września) w Lublinie odbędzie się Złoty Przemarsz - wydarzenie mające na celu zwrócenie uwagi na choroby nowotworowe wieku dziecięcego. Towarzyszyć mu będą działania edukacyjne oraz podświetlenie wybranych obiektów w mieście na złoto - kolor związany z wrześniem, Miesiącem Świadomości Nowotworów Dziecięcych.

Nowotwory wieku dziecięcego to duże wyzwanie dla medycyny, ale też wyjątkowo trudne doświadczenie dla chorych dzieci i ich rodzin. Cenimy inicjatywę organizacji Złotego Przemarszu, który pierwszy raz przejdzie ulicami Lublina. Będzie to wydarzenie, które zwróci uwagę mieszkańców na tę tematykę, a jednocześnie zwiększy świadomość rodziców. To ich czujność i umiejętność rozpoznania pierwszych objawów choroby są kluczowe w szybkim zdiagnozowaniu i podjęciu leczenia mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Wydarzenia promujące świadomość nowotworów wieku dziecięcego rozpoczną się na Placu Litewskim, 25 września, o godzinie 13.00 warsztatami bębniarsko-wokalnymi dla dzieci. Pod okiem prowadzącej - Sylwii Lasok, dzieci przygotują Złotą piosenkę , którą następnie zaprezentują na scenie o godz. 15.30.

Główny punkt programu, czyli Złoty przemarsz - parada prowadzona przez Lubelskich Bębniarzy wyruszy spod Ratusza (pl. Łokietka 1) o godzinie 15.00. Przejdzie Deptakiem Krakowskiego Przedmieścia na Plac Litewski, propagując ideę Miesiąca Świadomości Nowotworów Dziecięcych.

Od godz. 15.30 do 17.00 na Placu Litewskim przewidziane są występy artystyczne , animacje dla dzieci oraz działania edukacyjne , które odbędą się na scenie oraz w miasteczku namiotowym. Będzie można spotkać się z lekarzami i przedstawicielami fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz dzieci chorych na nowotwory.
Wieczorem wybrane obiekty w przestrzeni miasta - budynek Instytutu Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz drzewa na Placu Litewskim (topola tzw. Baobab oraz kasztanowce) podświetlone będą kolorem złotym.

Każdego roku u ponad 400 tys. dzieci i młodzieży poniżej 20. roku życia diagnozuje się raka. Wskaźnik przeżycia zależy od regionu. Znacznie wyższy, sięgający 80%, obserwowany jest w krajach o wysokich dochodach, podczas gdy w krajach o niskich i średnich dochodach wynosi zaledwie 20%.

Z inicjatywą zorganizowania pierwszych w Lublinie obchodów Złotego Września wystąpił portal Onkologia-Dziecięca.pl. Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Lublin.

Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/mieszkancy/zdrowie/aktualnosci/zloty-przemarsz-z-mysla-o-dzieciach-chorych-na-nowotwory,382,1345,1.html

Autor: krystian