Jak zamontować pompę ciepła?Jak zamontować pompę ciepła? Jak w ogóle działa pompa ciepła i dlaczego warto się na nią zdecydować? Szukasz odpowiedzi na powyższe pytania? Zapraszamy do lektury już teraz!

  1. Jak zamontować pompę ciepła?

  2. W jaki sposób działa pompa ciepła?

  3. Dlaczego warto wybrać pompy ciepła?

Jak dokładnie przebiega montaż gruntowej pompy ciepła czy powietrznej pompy ciepła? Czym właściwie jest pompa ciepła i jak działa? Dlaczego w ogóle warto decydować się na pompę ciepła zamiast na tradycyjne paliwa kopalniane w celu ogrzania domu? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule. 

Jak zamontować pompę ciepła?

Jak zamontować pompę ciepła? Z reguły sam montaż nie jest specjalnie skomplikowany, ale warto jednak zlecić go doświadczonym specjalistom. Montażem pomp ciepła zajmuje się między innymi firma Velit, która w swoich usługach ma również serwis urządzeń tego rodzaju. Schemat działania obejmuje oczywiście kilka punktów. Na początku specjalista sporządzi wycenę, biorąc pod uwagę wszystkie informacje, które przekazuje mu klient. Następnym krokiem jest wyznaczenie terminu montażu pompy ciepła. Trzeci etap obejmuje sam montaż pompy ciepła w tym miejscu, który wyznaczył wcześniej zainteresowany. Ostatni krok to zakończenie prac. W tym kroku sprawdzana jest poprawność działania pompy ciepła. 

Więcej informacji na temat montażu pompy ciepła znajdziesz tutaj – na oficjalnej stronie wspomnianej wyżej firmy. 

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Jeśli chodzi o ogrzewanie domu, coraz więcej osób chętnie decyduje się na montaż pompy ciepła. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to ekologiczne i wydajne rozwiązanie. Jak właściwie działają pompy ciepła? Niezależnie od rodzaju pompy ciepła – a właściwie od tego, czy pobiera energię z powietrza, gruntu czy z wody – działanie źródła jest bardzo podobne do pracy lodówki. Jednakże przy pompie ciepła jest to nieco odwrócony sposób, ponieważ lodówka usuwa ciepło ze swojego wnętrza, przekazując na zewnątrz, natomiast pompa pobiera ciepło z zewnątrz i przekazuje do wewnątrz nieruchomości. 

Standardowe urządzenia tego rodzaju składają się z systemu źródła ciepła, pompy ciepła i systemu dystrybucji oraz przechowywania ciepła. System źródła ciepła pobiera energię ze środowiska, natomiast pompa ciepła sprawia, że to odzyskane ciepło staje się użyteczne. System dystrybucji rozprowadza ciepło po domu, a przechowywania – jak sama nazwa wskazuje – przechowuje tymczasowo do ciepło w budynku. 

Warto wiedzieć, że w systemie źródła ciepła umieszcza się specjalną ciecz – roztwór glikolu, składający się z wody zmieszanej z przeciwzamarzaniowym środkiem. Ciecz ta absorbuje ciepło z gruntu lub z wód gruntowych, a następnie przenosi do pompy ciepła. W powietrznych pompach ciepła powietrze zewnętrzne zasysane jest przez wentylator, który następnie dostarcza je do pompy ciepła. 

Dlaczego warto wybrać pompy ciepła?

Zastanawiasz się, dlaczego warto zamontować pompy ciepła? Dlaczego taki układ pompy ciepła będzie lepszym rozwiązaniem niż standardowe rozwiązania ogrzewania? Przede wszystkim dlatego, że pompy ciepła sprzyjają ochronie naturalnego środowiska. Dzięki nim możemy ogrzać dom za pośrednictwem naturalnych zasobów, dostępnych w otoczeniu. Pompy ciepła wykorzystują ciepło gruntu, powietrza oraz wody. A zatem do głównych zalet pomp ciepła zalicza się ekologiczność, fakt, że nie zanieczyszcza środowiska, prosty montaż, niskie koszty eksploatacyjne oraz bezpieczeństwo. Urządzenia tego rodzaju nie stwarzają ryzyka wybuchu, a dodatkowo mogą być całkowicie bezobsługowe.

Z racji tego, że pompy ciepła potrzebują energii elektrycznej, aby w pełni móc cieszyć się ekologicznym rozwiązaniem, warto zastanowić się również nad montażem fotowoltaiki. Dzięki temu oprócz niższych rachunków za ogrzewanie będziesz mógł cieszyć się również mniejszymi rachunkami za prąd. Sama inwestycja – zarówno w pompy ciepła, jak i wspomnianą fotowoltaikę – bardzo szybko się zwraca. Jeśli jesteś zainteresowany usługą montażu pompy ciepła, pamiętaj, że możesz skorzystać także z dofinansowania oraz ulgi termomodernizacyjnej w trakcie rozliczania PIT-u. Jeżeli zastanawiasz się, czy powietrzne pompy ciepła będą odpowiednim wyborem, możesz skontaktować się ze sprzedawcą. Podpowie, jaka powietrzna pompa ciepła będzie najlepsza w zależności od tego, co dokładnie chcesz osiągnąć.

Stawiając na niezawodny sprzęt od sprawdzonego producenta eliminujesz ryzyko, że w najmniej oczekiwanym momencie wystąpią problemy z działaniem. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na poziom rozbudowania automatyki oferowany przez danego producenta pomp ciepła. Nawet jeżeli początkowo wydaje się to mało istotne, to z czasem może pojawić się potrzeba skorzystania z dodatkowych rozwiązań. Trzeba również pamiętać, że tylko prawidłowo przeprowadzony montaż pomp ciepła pozwoli uzyskać najlepsze efekty. Jeżeli więc ktoś ma wątpliwości związane z tym, jak się za to zabrać, aby wszystko prawidłowo podłączyć, lepiej skontaktować się ze specjalistą, który robi to na co dzień. Wówczas nie będzie problemów z działaniem.