zintegrowany i zrównoważony rozwój polskich miast poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń to główny cel nowej edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM 2021-2023). Lublin zakwalifikował się do tego projektu jako jedno z 28 polskich miast, a w ramach tematycznej Sieci Zielonej współpracuje z 9 innymi samorządami.
– Z trzech możliwych obszarów tematycznych Partnerskiej Inicjatywy Miast – zielonej, cyfrowej i inicjatyw partnerstwa publiczno-prywatnego – Lublin należy do Sieci Zielonej. Bardzo nas to cieszy, ponieważ nasze miasto posiada w tym zakresie duże doświadczenie i może podzielić się dobrymi praktykami i wieloma zrealizowanymi projektami w zakresie obszarów zielonych. Rozwój zieleni w miastach w dobie zachodzących zmian klimatycznych jest obecnie priorytetem. Stanowi istotny wskaźnik zrównoważonego rozwoju, przynosi korzyści środowiskowe, społeczne, przyczynia się do poprawy jakości funkcjonowania obszaru zurbanizowanego, a przez to jakości życia mieszkańców – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) podzielona jest na trzy obszary tematyczne: sieć cyfrowa, do której należy 8 miast, sieć inicjatyw PPP – 10 miast oraz sieć zielona, do której, poza Lublinem należą: Gdańsk, Kostrzyn nad Odrą, Międzyrzec Podlaski, Racibórz, Rudąa Śląska, Słupsk, Uniejów, Żory oraz Żyrardów.
Celem sieci Zielone Miasta jest wspieranie partnerów we wdrażaniu rozwiązań na rzecz klimatu, przyczynianie się do zwiększenia odporności miast na ekstremalne zjawiska pogodowe jak huragany, deszcze nawalne, powodzie i susze oraz odpowiadanie na wyzwania społeczne i środowiskowe. PIM realizowany jest w grupach tematycznych, w skład których wchodzi po dwóch przedstawicieli każdego miasta (zespół projektowy). Miasto Lublin w projekcie reprezentują: Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej – Blanka Rdest-Dudak oraz Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska – Marta Smal-Chudzik. Zadaniem każdego partnera podczas cyklicznych warsztatów jest wypracowanie konkretnych rozwiązań dotyczących zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju miast w zakresie tematycznym Sieci, zaś podsumowaniem spotkań i wypracowanych rozwiązań będzie dokument Miejska Inicjatywa Działania (MID).
W dniach 10-12 maja odbyło się już pierwsze spotkanie stacjonarne miast partnerskich PIM i to właśnie Lublin jako pierwszy gościł uczestników projektu. Podczas spotkania Hanna Pawlikowska – Miejski Architekt Zieleni zaprezentowała dotychczasowe osiągnięcia i doświadczenia Lublina w zakresie rozwoju zieleni i realizacji projektów. Podczas zorganizowanego przejazdu autobusem elektrycznym, partnerskie miasta mogły, na przykładzie wdrożonych projektów z Zielonego Budżetu czy rewitalizacji Parku Ludowego, zobaczyć jak urządzona jest zieleń w naszym mieście. Poza tym praca odbywała się w ramach grup roboczych podczas przygotowanych warsztatów m.in. z zakresu ochrony, planowania i wdrażania zielonej infrastruktury i rozwiązań opartych na zasobach przyrody.
Projekt Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM 2021-2023) finansowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, przy wsparciu Banku Światowego.