Wariograf czyli wykrywacz kłamstw w Lublinie - Instytut Badań Wariograficznych

Badanie wariografem to temat, który budzi spore zainteresowanie. Nie sposób ukryć, że duży wpływ ma na to popkultura. Można zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas czerpie swoją wiedzę dotyczącą wykrywacza kłamstw z filmów i seriali telewizyjnych. Tymczasem, dobrze byłoby dowiedzieć się, z czym naprawdę wiąże się badanie wariografem i jaka jest zasada działania tego urządzenia. Warto także mieć świadomość tego, jaka jest skuteczność badania wykrywaczem kłamstw. 

Jak działa wariograf?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak działa wariograf i czym on w ogóle jest. Otóż to nic innego jak urządzenie, którego zadaniem jest analiza fizjologicznych reakcji ludzkiego organizmu na bodźce zewnętrzne. Wykrywacz kłamstw pozwala przede wszystkim na zarejestrowanie sygnałów wysyłanych przez ludzki mózg. Na tym jednak nie koniec. Urządzenie to jest także w stanie rejestrować oddech oraz ciśnienie tętnicze krwi. Większość osób myśli, że z wariografów korzysta przede wszystkim policja. Okazuje się jednak, że wykrywacz kłamstw coraz częściej jest wykorzystywany przez podmioty prywatne. 

Kiedy warto wykonać badania wariografem i czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Istnieje wiele przesłanek ku temu, aby skorzystać z badania wariografem. Na takie badanie bardzo często decydują się pracownicy, którym przypisano dokonanie jakiegoś niezgodnego z prawem bądź z wewnętrznym regulaminem miejsca pracy czynu. Dzięki przeprowadzeniu badania przy pomocy wariografu, niesłusznie podejrzany pracownik może na nowo odzyskać zaufanie swojego pracodawcy. Badania przy pomocy wykrywacza kłamstw mogą także pomóc w ustaleniu winy osoby podejrzanej o jakieś przestępstwo. Niestety, nawet jeśli istnieją wskazania do wykonania badania wariografem, nie zawsze może być ono przeprowadzone. Przeciwwskazaniami będą chociażby różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne, takie jak epilepsja czy stwardnienie rozsiane. Badania przy pomocy wykrywacza kłamstw nie można przeprowadzić także u osób upośledzonych umysłowo i wykazujących objawy infekcji. Osoby, które cierpią na choroby psychiczne bądź zażywają specjalistyczne leki, przed badaniem muszą zostać skonsultowane z lekarzem. 

Jak przebiega badanie wariografem?

Mnóstwo osób zastanawia się nad tym, jak przebiega badanie wariografem. Na szczęście, jest ono bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Samo badanie składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest analiza konkretnej sprawy i przygotowanie pytań. Drugi etap obejmuje wywiad przedtestowy, który ma na celu przede wszystkim zaakceptowanie przez badanego pytań, które będą mu zadawane w trakcie właściwego testu. Później następuje rzecz jasna test demonstracyjny oraz właściwy. Odpowiedzi udzielane przez osobę badaną są weryfikowane przez urządzenie. Potem ma miejsce wywiad po teście, którego zadaniem jest przede wszystkim poznanie opinii badanego na temat testu. Na samym końcu następuje analiza wyników badania wykrywaczem kłamstw. Ich interpretacja jest konieczna do sporządzenia raportu. Ten zaś jest najczęściej przekazywany osobie, która zdecydowała się na badanie. 

Czy można przeprowadzić badanie wariografem / wykrywaczem kłamstw w Lublinie ?

Tak, prywatne badanie można przeprowadzić w Lublinie w Instytucie Badań Wariograficznych lub w innym prywatnym zakładzie na terenie Lublina.

Czy badanie wykrywaczem kłamstw jest wiarygodne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy badanie przy pomocy wariografu jest właściwie wiarygodne, a jeśli tak, to na ile. Na szczęście, skuteczność testu przy pomocy wykrywacza kłamstw może sięgnąć nawet 98 procent. Wiele jednak zależy od tego, czy badanie zostało przeprowadzone przez eksperta dysponującego wiedzą teoretyczną oraz praktyczną. Niesamowicie istotne jest to, aby osoba przeprowadzająca badanie korzystała z najnowszych wariografów, posiadających odpowiednie atesty. Bardzo ważne jest także podejście osoby badanej. Każdy, komu zależy na tym, aby badanie przy pomocy wykrywacza kłamstw było jak najbardziej wiarygodne, musi przyjść na test wypoczęty. Co do zasady, badaniu najlepiej poddawać się w godzinach przedpołudniowych. Wtedy większość badanych posiada sporo energii i gotowości do działania. Nie oznacza to jednak, że test przeprowadzony po południu bądź wieczorem będzie niewiarygodny. 

Źródło: INSTYTUT BADAŃ WARIOGRAFICZNYCH

Kogo bada się wariografem?

https://www.wariograf.com.pl/kogo-bada-sie-wariografem/