Wywłaszczenie nieruchomości – jak właściciel nieruchomości może się przygotować do przejęcia mienia

Wywłaszczenie jest poważnym wstrząsem dla właściciela nieruchomości: oznacza, że ktoś inny zajął Twoją ziemię lub budynek. Niekoniecznie jest to coś, co można zaskarżyć, ale jeśli inwestor chce zająć Twój grunt natychmiast po wywłaszczeniu, a nawet przed uzyskaniem od Ciebie odpowiedniego odszkodowania (lub dając Ci czas na wyprowadzkę), to kontynuuj proces wywłaszczenia, aby mieć spokój zarówno teraz, jak i później. Jak należy się przygotować?

Jak reagować w sytuacji, kiedy otrzymujemy informację o wywłaszczeniu

Własność prywatna może zostać przejęta przez rząd, jeśli ma być wykorzystana na cele publiczne, takie jak budowa dróg, sieci energetycznych czy linii kolejowych. Zanim dojdzie do wywłaszczenia, prowadzone są konsultacje ze specjalistami oceniającymi jego konieczność i zasadność w danym miejscu. W ten sposób właściciele nieruchomości po otrzymaniu decyzji o wywłaszczeniu od właściwych organów administracyjnych są alarmowani, że ich całe nieruchomości lub ich fragmenty również będą musiały zniknąć. Co ważniejsze, takich decyzji zazwyczaj nie można negocjować - są one wydawane przez organ administracyjny, co czyni je generalnie niekorzystnymi dla każdego, kto posiada nieruchomość w Polsce - choć nadal przysługuje prawo do odwołania, które jednak nie gwarantuje sukcesu, jak można by się spodziewać, a przynajmniej jest znacznie mniej niż to możliwe, nawet jeśli nie zostało to wcześniej wykluczone, w zależności od tego, jak sprawy potoczą się w trakcie wszelkich stosownych postępowań wszczętych wcześniej, niezależnie od tego, w jakim stanie sprawy znajdą się obecnie lub w jakim stanie będą się znajdować w następstwie wspomnianego dialogu, zakładając, że w międzyczasie nie zajdą żadne inne zmiany.

Czy można przygotować się do wywłaszczenia

Prawo zezwala deweloperowi na zajęcie nieruchomości niemal natychmiast po podjęciu decyzji. Właściciel może jedynie negocjować czas potrzebny na wyprowadzkę, choć inwestorzy mają w tym zakresie znacznie większe przywileje. Osoba wywłaszczona może walczyć o wysokie odszkodowanie, które przysługuje jej z mocy prawa, ponieważ wywłaszczenie może nastąpić tylko za odszkodowaniem. Niestety, praktyka pokazuje, że kwoty odszkodowań są często zaniżane i w efekcie obniżają standard życia wywłaszczonego; odpowiednie przygotowanie do wywłaszczenia powinno więc obejmować najpierw zebranie odpowiednich materiałów uzasadniających wysokość żądanych odszkodowań. W tym celu warto sprawdzić, jakie są tendencje na rynku nieruchomości - niekiedy konieczne może być przedstawienie dodatkowej opinii biegłego, ale staranne przygotowania należy podjąć także w przypadku, gdy batalia będzie długa - choć prawo nakłada obowiązek, by w ciągu 60 dni nie przekroczyć określonego limitu.