Choć repertuar Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego to melodie z wielu zakątków regionu lubelskiego, to jednak szczególne miejsce zajmuje w nim Roztocze.

Już od kilku dni wszyscy miłośnicy muzyki tradycyjnej mogą słuchać drugiego singla z płyty Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego „Sesja otwarta”. Utwór „Suwak roztoczański” wprowadzi nas w muzyczną atmosferę dawnych wiejskich wesel. 

I znowu melodia z winylu, bo na żywo nie mogliśmy usłyszeć muzyki Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa – jesteśmy za młodzi. Franciszek Bździuch (1906-1979) i Jan Bździuch (1891-1981) to klasycy najdawniejszej, najbardziej stylowej nuty na Lubelszczyźnie. Ich nagrania przenoszą w świat, w którym tylko skrzypce i bębenek wystarczały do ogrania zabawy czy nawet dużego wesela. Nie dlatego, że inne instrumenty były mało dostępne, ale z powodu piękna repertuaru i wirtuozerii wykonania. Utwór ten przyniósł na próbę Maciek Filipczuk i odtąd nazywamy go „maćkowym” albo „roztoczańskim”, ponieważ kojarzy nam się z łagodnością i finezją melodii skrzypcowych z Roztocza. „Suwak” albo „suwany” to nazwa tańca dedykowanego na weselu ludziom w starszym wieku.

Ewa Grochowska

Pozostałe, barwne historie, związane z pochodzeniem utworów wykonywanych przez Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego, znajdziecie Państwo w książeczce dołączonej do płyty „Sesja otwarta”. Płyta ta zawiera m.in. polki, oberki, podróżniaki, walce i fokstroty, które członkowie zespołu zaczerpnęli z repertuaru wielu uznanych kapel i orkiestr naszego regionu.

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego jest projektem edukacyjno-artystycznym, w którym tradycyjna muzyka taneczna łączy wykonujących ją muzyków – amatorów oraz profesjonalistów – ze słuchaczami i tancerzami, którzy bawią się w jej rytmie podczas potańcówek. Jest zaproszeniem do wspólnego muzykowania, skierowanym do miłośników niestylizowanej muzyki tradycyjnej. Służy popularyzacji kultury ludowej Lubelszczyzny i promowaniu idei uczenia się stylu i repertuaru od mistrzów folkloru. Od 2014 roku, kiedy orkiestra pod obecną nazwą po raz pierwszy zagrała na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, przez skład przewinęło się ponad 50 osób. Z tej grupy na przestrzeni lat wyłoniło się stałe grono uczestników projektu, które do dziś prezentuje się na scenach festiwalu.

Płytę wydaną przez Warsztaty Kultury w Lublinie można kupić w sklepie internetowym sklep.warsztatykultury.pl

Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego prowadzą Ewa Grochowska, Maciej Filipczuk i Marcin Kowalczuk.

Na płycie Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego zagrali:

Maciej Filipczuk (skrzypce), Joanna Glińska (skrzypce), Ewa Grochowska (skrzypce, śpiew), Tomasz Graczyk (kontrabas), Magdalena Jakubowska (klarnet, flet poprzeczny), Jakub Korona (baraban), Cecylia Korona (skrzypce), Marcin „Kabat” Kowalczuk (puzon), Kamil Królik (akordeon, klarnet), Eliasz Kuśmierz (saksofon), Przemysław Łozowski (trąbka), Edyta Piekarczyk (tuba), Grażyna Pluta (flet poprzeczny), Ewelina Prokopiuk (saksofon), Milena Siczek (skrzypce), Julia Szafraniec (wiolonczela), Katarzyna Zedel (suka biłgorajska).