„Utworzenie wirtualnego spaceru po Lublinie z użyciem platformy ArcGIS Online” to projekt zrealizowany przez Geodezyjne Koło Naukowe „Equator” działającego przy Katedrze Inżynierii Środowiska i Geodezji na Wydziale Inżynierii Produkcji w ramach Konkursu „Program Wspierania Inicjatyw Akademickich”. W projekcie przedstawiono alternatywę dla tradycyjnych map z wykorzystaniem oprogramowania ArcGIS i jego aplikacji – StoryMaps. Wynikiem pracy jest wirtualny spacer po atrakcjach turystycznych znajdujących się na terenie Lublina, wydarzeniach kulturalnych oraz jego sportowym potencjale. Ukazane zostały szerokie perspektywy i możliwości, jakie stawia przed studentami miasto – duży wybór uczelni, instytucji czy organizacji wspierających rozwój młodych ludzi.
Udostępniona prezentacja jest darmowa dla wszystkich osób dysponujących linkiem. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom aktualnych potrzeb mieszkańców, studentów czy też turystów, narracja dostępna jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Do tworzenia StoryMaps wykorzystano ogólnodostępne dane z serwisów internetowych poszczególnych obiektów, darmowe szablony i podkłady map w aplikacji, autorskie zdjęcia oraz materiały udostępnione przez niektóre instytucje, m.in. Bramę Grodzką – ,,Teatr NN”.
Link do wersji języku polskim.
Link do wersji w języku angielskim.
Wirtualny spacer z pewnością jest innowacyjną formą zwiedzania Lublina. Może on zachęcić do odwiedzenia miasta, zamieszkania w nim czy wyboru Lublina jako miejsca do studiowania. Różnorodne formy prezentacji oraz rozmaitość opisanych obiektów dają szerszy pogląd o Lublinie, jako miejscu niezwykle atrakcyjnym. Potencjał jaki niesie za sobą miasto może dotrzeć do większego i zróżnicowanego grona odbiorców.
Pracami nad projektem zajęły się studentki kierunku geodezja i kartografia w składzie: Agnieszka Sokołowska, Monika Piwko i Olga Pańkowska pod opieką dra hab. Andrzeja Mazura, prof. uczelni, mgr inż. Barbary Kępowicz i mgr inż. Patrycji Pochwatki.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Lublin, w ramach Programu Wspierania Inicjatyw Akademickich (ob. Program Lublin Akademicki) oraz współfinansowany ze środków Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.