Zioła i ich właściwości - dlaczego warto na nie stawiać?

Istnieje ogromna szansa na to, że w lodówce lub na półce w kuchni trzymasz zioła. Popularność korzystania z nich rośnie w szybkim tempie - głównie ze względu na właściwości prozdrowotne. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym właściwie są zioła? Na to i kilka innych pytań odpowiadamy w tym artykule.

Moc ziół

Zdrowotna moc ziół znana jest od setek lat. Już w VIII wieku Karol Wielki nazwał naturalne ziołaprzyjacielem lekarzy i pochwałą kucharzy”. Miłość do nich odczuwalna jest również dzisiaj. Obecnie mamy jednak dużo więcej informacji naukowych, które mówią nam, w jaki sposób zawarte w ziołach substancje wpływają na ludzki organizm.

Zaskoczenia nie ma: jeśli chcesz czuć się zdrowo, korzystaj z ziół. Takie wnioski płyną z regularnie publikowanych badań i raportów.

Czym są zioła?

Samo słowo „zioło” może znaczyć wiele różnych rzeczy. W zasadzie każda dziedzina życia, w której wykorzystuje się aromatyczne, lecznicze rośliny inaczej definiuje zioła. Tym sposobem dochodzimy do tego, że swoje definicje stworzyli naukowcy, botanicy, kucharze oraz przedstawiciele branży wellness. Wszyscy mówią o tym samym, ale w inny sposób.

My bliżej przyjrzymy się im bliżej.

Według definicji botanicznej, zioła to jadalne liście, kwiaty lub korzenie niektórych roślin zielnych, które charakteryzują się brakiem nadziemnych zdrewniałych łodyg. Rośliny zielne obejmują zioła, trawy i paprocie, podczas gdy rośliny nie-zielne obejmują drzewa, krzewy i drzewiasty bambus.

W kuchni termin zioła używany jest w odniesieniu do wszystkiego, co zielone, co można wykorzystać do przyprawiania potrawy. Tym sposobem, do ziół zaliczane są rośliny korzenne, które według botanicznej definicji nie pasują do ogólnej charakterystyki. Są to między innymi:

  • rozmaryn,
  • szałwia,
  • tymianek,
  • liście laurowe.

W świecie wellness zioła definiowane są jeszcze szerzej. Zalicza się do nich między innymi zieleninę morską, grzyby, przyprawy lub inne części roślin innych niż zielne, w tym owoce. Wszystkie je znajdziesz, odwiedzając sklep zielarski z prawdziwego zdarzenia.

Dlaczego warto używać ziół?

Zasadniczo zastosowania są dwa:

  • do przyprawiania jedzenia - wiele ziół ma mocne właściwości aromatyczne, dlatego doskonale sprawdzają się w kuchni,
  • uzdrawiania siebie - prozdrowotne cechy ziół sprawiają, że chętnie wykorzystywane są one także w kosmetykach i salonach piękności.

Wiele ziół jest zaskakująco wielofunkcyjnych. Posiekana natka pietruszki dodaje koloru i świeżości pieczonym ziemniakom. Okazuje się jednak, że ta sama pietruszka lub piccata z jest również badana pod kątem jej zdolności do leczenia niektórych chorób autoimmunologicznych i alergicznych.

Pietruszka to oczywiście nie jedyne zdrowe warzywo. Do tej kategorii można wrzucić niemal każdą roślinę wykorzystywaną w kuchni. Oto przykłady:

  • czosnek - może obniżać ciśnienie krwi,
  • bazylia - działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie,
  • rozmaryn - pomaga hamować sezonowe alergie.

Za korzystaniem z ziół przemawia jeszcze jedna rzecz - są łatwo dostępne i to w różnych formach. Od całych roślin, aż po opakowania z mielonymi częściami.