Jak wątki osobiste służą artystkom do tworzenia sztuki? Jak wystawa może uwzględniać różne potrzeby publiczności? Przed czym ostrzegają fotografie dokumentujące rzeczywistość społeczną? Odpowiedzi na te pytania padną podczas niedzielnego oprowadzania po aktualnych wystawach w Galerii Labirynt.
W programie zwiedzanie z przewodnikiem wystaw: „Kolekcja dostępna”, „Działanie na żywo”, „Będzie dobrze, trzeba tylko wszystko zmienić”. Wydarzenie odbędzie się 19 grudnia o godz. 15.00. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy online.
„Kolekcja dostępna” to wystawa podsumowująca projekt realizowany od maja 2021 roku. W jego ramach prowadzone były działania związane z przygotowaniem adaptacji do wybranych dzieł z kolekcji Galerii Labirynt. Przygotowywane materiały pozwalają na swobodny i samodzielny odbiór wystawy przez każdą osobę, bez względu na wiek czy poziom sprawności. Trzydzieści dzieł z kolekcji Galerii Labirynt w Lublinie zostało opracowanych pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wystawa prezentuje dziewięć z nich – fotografie, rzeźby, obiekty, a także obrazy wykonane przez polskich oraz zagranicznych artystów i artystki. Prezentowane dzieła sztuki z kolekcji Galerii Labirynt zostały wzbogacone o adaptacje, które pozwalają zapoznać się z nimi między innymi za pomocą dotyku, opisu dźwiękowego czy tłumaczenia na polski język migowy.
Na wystawie „Działanie na żywo” artystki wykorzystują narzędzia sztuki do poruszenia tematów niezwykle osobistych, które w publicznym akcie odbioru zyskują uniwersalne znaczenie. W działaniach tych istotną rolę grają nie tylko osoby, ich symboliczne gesty i akty performatywne, ale i „rytuały rzeczy”, przedmioty traktowane jako elementy aktywne, posiadające moc sprawczą. Ujęte razem, prace Grzeszykowskiej, Kubiak i Rajkowskiej, rezonują na różnych poziomach; psychologicznym, społecznym, kulturowym, stanowią refleksję nad tożsamością i doświadczeniami jednostki oraz funkcjami sztuki współczesnej w procesach samoświadomościowych i wspólnotowych.
O oporze wobec autorytarnego państwa opowiada z kolei wystawa „Będzie dobrze, trzeba tylko wszystko zmienić”, prezentująca fotografie autorstwa Chrisa Niedenthala z lat 1981-83 oraz zdjęcia Archiwum Protestów Publicznych, otwartej platformy dystrybucji obrazów związanych z napięciami społeczno-politycznymi w Polsce od 2016 roku do dzisiaj.
Prowadzenie: Krystian Kamiński, edukator Galerii Labirynt
Daj się oprowadzić po aktualnych wystawach w Galerii Labirynt
Wstęp: wolny. Obowiązują zapisy przez formularz.