Czym się kierować przy wyborze czujnika przeciwpożarowego?

Czujniki przeciwpożarowe zapewniają bezpieczeństwo w przedsiębiorstwach, miejscach użyteczności publicznej oraz w naszych domach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia? Podpowiadamy.

Sposób zasilania

Mamy do czynienia z urządzeniami, które pracują na baterie lub są zasilane prądem z sieci elektrycznej. Bezprzewodowy czujnik to wygodne i bardzo popularne rozwiązanie i dość często tańsze niż produkty podłączane do gniazdka. Można oczywiście znaleźć i takie, które działają w sposób hybrydowy. W takim przypadku przy utracie zasilania z sieci, praca urządzenia jest podtrzymywana przez znajdującą się w środku baterię lub niewielki akumulator. Kwestia wyboru to dość indywidualna decyzja. Oba rodzaje gwarantują wysokie bezpieczeństwo i w przypadku rozwiązań bezprzewodowych nie musimy martwić się o wyczerpaną baterię, ponieważ urządzenie zasygnalizuje nam wcześniej konieczność jej wymiany. Bardzo wygodnym rozwiązaniem pod tym względem jest urządzenie, które jest w stanie po naciśnięciu jednego przycisku wyświetlić aktualny poziom rozładowania.

Rodzaje czujników przeciwpożarowych

Ze względu na rodzaj konstrukcji istnieje wiele typów czujników, których zasada działania jest nieco różna. Dotyczy to przede wszystkim ich funkcjonalności w postaci czułości wykrywania zagrożenia. Trudno jednak wskazać konkretnego faworyta, ponieważ w głównej mierze zależy to od konkretnych warunków w danym pomieszczeniu. Na przykład czujniki przeciwpożarowe z systemem optycznym mogą w pewnych sytuacjach generować niepotrzebnie fałszywe alarmy. Z drugiej strony takie urządzenie może nas ostrzec dużo wcześniej niż te z innymi mechanizmami. Popularnym rozwiązaniem są klasyczne urządzenia z czujnikiem termicznym. Zasada działania w tym przypadku jest dość prosta – w momencie w którym temperatura w pomieszczeniu przekroczy normę uruchomi się alarm.

Głośność alarmu

Czujniki ppż mogą być wyposażone w poziom regulacji głośności alarmu. Natomiast spora część tych sprzętów ma przydzieloną konkretną i niezmienną wartość. Jeśli czujnik zamierzamy zamontować w miejscu w którym często przebywają domownicy to powinniśmy zakupić model o mocy do około 90 decybeli.

Zakres warunków pracy

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy koniecznie sprawdzić jego specyfikację pod kątem zakresu warunków jego pracy. W tych informacjach znajdziemy dane dotyczące temperatur oraz wilgotności w pomieszczeniu. Dobre czujniki mogą działać nawet w trudnych warunkach. Optymalnie jeśli urządzenie działa poprawnie przy wilgotności sięgającej około 90 procent. Pozwoli to na używanie go w pomieszczeniach takich jak na przykład łazienka.