Osuszaniem absorpcyjnym określamy zjawisko, w którym osuszone powietrze odbiera wodę, czyli wilgoć, z materiałów w konkretnym budynku i w efekcie przywracam im wilgotność sorpcyjną. Osuszanie budynków tą metodą zakłada, że osuszenie samego powietrza w pomieszczeniu zawilgoconym sprawi, że ściany budynku będą szybciej wysychać i oddawać nadmiar wilgoci do powietrza, które je zniweluje. Takie metody osuszania stosuje m.in. firma Totaldry: https://totaldry.pl/osuszanie-budynkow/
Osuszanie budynków metodą absorpcyjną polega na stworzeniu dwóch stref, w których w jednej filtr pochłania wilgoć, a w drugiej osusza powietrze. Stosowane w tej metodzie urządzenia mogą pracować w temperaturach zarówno powyżej 0 stopni, jak i w ujemnych. Zassane wilgotne powietrze, które odebrało wilgoć ze ścian, trafia do kondensatora, gdzie zostaje schłodzone i odprowadzone w dalszym etapie do drenu. Tam jest podgrzewane i osuszone, a cykl obiegu powietrza zostaje zamknięty.
Tak osuszone powietrze tworzy na nowo sprzyjające warunki w danym pomieszczeniu, dzięki czemu wszystkie zawilgocone materiały szybciej schną. Ważna też jest odpowiednia cyrkulacja powietrza w całym procesie – tak, aby suszenie odbywało się równomiernie. Osuszanie budynków metodą absorpcji najefektywniej przebiega w pomieszczeniach, które są szczelnie zamknięte.