Kompletny przewodnik po produkcji łóżek tapicerowanych

Łóżka tapicerowane są dziś jednymi z najciekawszych rozwiązań do sypialni, głównie ze względu na doskonałą jakość oraz wykonywane są tradycyjnie w specyficzny sposób, aby zachować ich najwyższą jakość i trwałość. Do produkcji łóżek tapicerowanych wykorzystuje się tradycyjny proces produkcyjny, który obejmuje ręczne wykonanie, nakładanie tkaniny oraz estetyczne obszycia.

Historia łóżek tapicerowanych

Historia łóżek tapicerowanych sięga XVI wieku. Uważa się, że zostali przedstawieni Europejczykom przez Osmanów i Mogołów, którzy mieli je w swoich domach i pałacach. To właśnie wtedy małe poduszki lub podgłówki zostały umieszczone obok łóżka na podłodze.

Dziś łóżka tapicerowane wyglądają zupełnie inaczej, jedna nadal tapiceruje się je dla ukazania klasy, luksusu i wygody. Tapicerowane łóżko jest zwykle wykonane przez przyszycie wezgłowia, a następnie przyszycie bocznych poręczy na każdym końcu. Następnie należałoby uszyć pokrowiec tapicerki dla każdej barierki bocznej osobno. Proces rozpoczyna się od pocięcia tkaniny na dwa kawałki, które później zostaną wykorzystane na zagłówki i podnóżki. Tkanina jest następnie mocowana do metalowych ram, aby uzyskać ostateczny kształt zarówno zagłówków, jak i podnóżków; odbywa się to za pomocą zamka błyskawicznego, zszywek lub ściegów w każdym rogu tkaniny. Następnie do wypełniania luk służy nadziewarka.

Najlepsze w łóżkach tapicerowanych do sypialni jest to, że są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach. Można wybierać rodzaje przeszyć, które nadają meblowi dodatkowej elegancji. Dziś łóżka mają również dodatkowe funkcje, jak pojemniki na pościel, możliwość zamontowania tapicerowanego zagłówka.

Produkcja łóżek tapicerowanych to dynamicznie rozwijająca się branża. Przemysł wykorzystuje różnorodne surowce do tworzenia swoich produktów, takich jak bawełna, poliester i inne tkaniny.

Rodzaje tapicerki i materiałów używanych w produkcji

Istnieją dwa główne rodzaje tapicerki - syntetyczna i naturalna. Syntetyczna tapicerka wykonana jest z pianki poliuretanowej lub włókien poliestrowych, natomiast naturalna tapicerka wykonana jest ze skór zwierzęcych lub bawełny.

  • Naturalna tapicerka to skóra, która jest zazwyczaj droższa od tapicerki syntetycznej, ale także bardziej ekologiczna, ponieważ nie zawiera żadnych szkodliwych chemikaliów.
  • Tapicerka winylowa jest tańsza i dziś już oferuje ekologiczne i bezpieczne dla środowiska oraz ludzi i zwierząt materiały tapicerskie.
  • Meble tapicerowane wełną to kolejna opcja przyjazna dla środowiska, ponieważ mogą ulegać biodegradacji na wysypiskach z bakteriami i mikroorganizmami znajdującymi się w glebie.