UM Lublin: Ostatnia szansa na magiczny nocokulturowy spacer!
Najdłuższa noc na świecie Noc Kultury 2021 powoli dobiega końca. Kto nie był, ma ostatnią szansę zwiedzić podwórko tysiąca baloników, przysiąść przy szalonej herbatce, odpocząć w ogrodach feng shui czy zachwycić się nietoperzami z Dominikańskiej. Jeszcze tylko przez tydzień uliczki Starego Miasta zapraszają na odkrywanie baśniowych, relaksujących, wzruszających, a czasem zaskakujących instalacji.
Tegoroczna, długo wyczekiwana Noc Kultury, odbywa się w terminie od 4 czerwca do 21 lipca. Ta wyjątkowa edycja będzie trwać przez kilka tygodni w formule spacerów w poszukiwaniu instalacji ukrytych w zaułkach Starego Miasta w Lublinie. Powody są oczywiste. Warsztaty Kultury w Lublinie chcą zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo, dlatego decydują się na znacznie dłuższą niż jedna noc ekspozycję instalacji. Szlakiem uliczek, podwórek i bram Starego Miasta będziemy szukać magii i piękna. Artystyczne obiekty w kolejnych tygodniach będą się zmieniać, zaprezentowane zostaną te, które nie miały szansy pokazać się rok temu, będą też nowości. W tym roku hasłem przewodnim jest MOC Kultury.
Co można zobaczyć?
Ogrody feng shui (8-21.07, Próba Cafe, patio, ul. Grodzka 5a)
Niewielkie formy ogrodowe z elementami żywej roślinności będą nieść ukojenie i pozwolą się zrelaksować. Każda z prac stanowi otoczenie dla niewielkiej fontanny, której szmer pozwoli odpocząć. Autorzy: Studenci architektury krajobrazu KUL pod kierunkiem Agnieszki Kułak.
GMO (8-21.07, ul. Grodzka 7, brama)
To zbiór fantasmagorycznych istot stworzonych przez członków Koła Naukowego Ceramiki Unikatowej i Form Przestrzennych UMCS. Formy powstały z gliny, ognia i wyobraźni. Każdy obiekt prezentuje, jak bardzo ludzka wyobraźnia wpływa na świat przedstawiony i w jaki sposób różne osoby mogą spostrzegać jedną formę bazową. Odciskając z jednej formy powtarzalny kształt, każdy młody artysta odkrywa w nim inspiracje i mutuje” glinę w postaci rodem ze snów, mitów… Spotykając się z niezwykłymi istotami w znajomych przestrzeniach miejskich, publiczność będzie mogła zobaczyć w jakim stopniu cała otaczająca nas rzeczywistość składa się z tworów rąk ludzkich i jak bardzo każdy z nas może na nią wpłynąć. Dziewicze krajobrazy to dzisiaj rzadkość. Mocą ludzkiego rozumu, troski i wyobraźni możemy wzbogacać lub niszczyć otaczający nas świat. Sztuka ma moc kreacyjną. Autorzy: Studenci Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie pod kierunkiem Oliwii Beszczyńskiej.
Podwórko tysiąca baloników (1-21.07, brama, ul. Grodzka 3)
Urocze podwórko w zupełnie nowej odsłonie. Tysiąc pięćset kolorowych szklanych baloników zamieni to miejsce w niezwykle magiczną przestrzeń. Autorzy: Agata Zwierzyńska oraz zespół Warsztatów Kultury.
W krzywym Zwierciadle (1-14.07., Zaułek Hartwigów)
Przedmioty codziennego użytku pokryte mozaiką z kawałków luster rzucą zupełnie nowe światło na jeden z bardziej uroczych zaułków Starego Miasta. Autorzy: zespół Warsztatów Kultury.
Ziemny pies (1-21.07., Błonia pod Zamkiem)
Chomik europejski dawniej występował na terenie całej Polski. Był zwalczany przez rolników, bo wyrządzał szkody na polach uprawnych. Obecnie zwierzę to występuje bardzo rzadko i podlega ochronie. Instalacja obrazująca przeskalowaną czaszkę chomika, wykonana przez studentów architektury krajobrazu KUL, ma zwrócić uwagę na ten silnie związany z Lublinem, wymierający gatunek, który można jeszcze spotkać na Górkach Czechowskich. Pytanie tylko, jak długo tam przetrwa?
O świecie opowiem ci bez słów (1-21.07., ul. Grodzka 7, patio)
Autyzm nie jest niebieski, jest kolorowy. Poznajmy twórczość 18-letniej Oli Leśnik, która ze światem porozumiewa się za pomocą wielobarwnych obrazów. Ola rysuje kiedy czuje taką potrzebę i kiedy sama wybierze odpowiedni moment. Miała kilka ważnych wystaw, jej prace zdobią teksty znanych autorów, a dzięki rodzicom, którzy wspierają jej pasję, jej dom w Gliwicach zaczyna przypominać galerię sztuki.
Szalona herbatka (1-21.07., ul. Grodzka 7, patio)
Imbryczek z trzema dziubkami, filiżanka z uszkiem w środku, babeczki posypane wskazówkami od zegara ceramiczne cudeńka, które oddają atmosferę szalonego podwieczorku. Do tak nakrytego stołu z pewnością przysiedliby się Alicja, Kapelusznik i Suseł. Autorka: Joanna Kowalska-Wolszczak/ Żywioły Ziemi.
Rybne wspomnienia z Nocy Kultury (do 21.07., ul. Złota)
W każdy piękny wolny dzień na ryby… nad głowami przechodniów zawisły dwie niezwykłe ryby. Pełna energii i kolorowa latająca ryba Jarosława Koziary i monochromatyczna Francoisa Monneta.
Miastoczułość: klon i robinia (do 21.07., ul. Wróblewskiego, ul. Radziwiłłowska)
Jednym z najpiękniejszych sposobów okazania czułości miastu jest posadzenie nowego drzewa. Przedstawiamy: Klon zwyczajny i Robinia akacjowa. Autorzy: zespół Warsztatów Kultury.
Nietoperze z Dominikańskiej (do 21.07., ul. Dominikańska)
Czy to mysz? Nie, to perz. Nietoperz? Nie, to mysz”. zastanawiano się w Alicji w Kranie Czarów”. Odpowiedź przyjdzie sama, gdy spojrzymy w górę na ulicy Dominikańskiej. Autor: Jarosław Koziara.
Koty na dachu (do 21.07., Plac Zamkowy / dachy kamienic)
Na dachach kamienic zobaczyć można kilkanaście czarno-białych flag, przedstawiających koty. Uszyte z tkaniny kocie kształty, wykonane zostały na podstawie projektów wybitnego lubelskiego grafika, kaligrafa i ilustratora Andrzeja Kota. Autor: Jarosław Koziara.
Intro (do 21.07., ul. Złota 1)
Nieoczywiste wnętrze, z jednej strony schowane i ukryte przed ludzkim wzrokiem, z drugiej wręcz zapraszające do podglądania. Autor: Jarosław Koziara.
Przedmiot Mówie (do 21.07., Plac Dominikański)
Podczas pandemii człowiek musi się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Czas izolacji był pretekstem do spojrzenia inaczej na rzeczy codziennego użytku. Każdy przedmiot ma przecież swoją historię, wystarczy się w niego wsłuchać a można usłyszeć opowieść pozornie niemego przedmiotu.
Wystawa Przedmiot Mówie składa się ze statycznych grafik, które dzięki aplikacji Artivive ożywają i ukazują film animowany prezentujący przemyślenia i rozważania osób zmuszonych do nauki zdalnej podczas swojego najbardziej twórczego okresu życia.
Nie jest to jednak zwykła wystawa, bądź czujny i szukaj statycznych grafik rozwieszonych na terenie Starego Miasta. Swoją wędrówkę rozpocznij na Placu Dominikańskim i koniecznie pobierz aplikację Artivive. Autorzy: Studenci Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Szkoły Akademii Technik Komputerowych w Warszawie pod kierunkiem dr Joanny Polak.
Lista aktualnie dostępnych atrakcji będzie dostępna na stronie nockultury.pl w zakładce MAPA. To tam na kolorowo zaznaczone będą miejsca, które aktualnie można zobaczyć. Mapa jest aktualizowana co tydzień.
Wszystkie wydarzenia są dostępne w przestrzeni publicznej i wstęp na nie jest wolny. Nie trzeba się zapisywać ani rejestrować, wystarczy wyjść na spacer na Stare Miasto.
Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie Miasto
Lublin
Patronat honorowy objął Prezydent Miasta
Lublin Krzysztof Żuk
Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Gazeta Wyborcza Lublin, Radio
Lublin
Sponsor: Perła Browary Lubelskie S.A.
Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/kultura/informacje/wiadomosci/ostatnia-szansa-na-magiczny-nocokulturowy-spacer,3065,41,1.html
Autor: krystian