O nadanie Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim imienia Romualda Lipko zawnioskował do Rady Miasta Lublin Prezydent Krzysztof Żuk. Uchwałę w tej sprawie przyjęto na sesji Rady Miasta Lublin 24 czerwca.

– Minęło już kilkanaście miesięcy, odkąd Lublin pożegnał wybitnego lubelskiego muzyka, kompozytora i instrumentalistę – śp. Romualda Lipko. Od dłuższego już czasu zastanawialiśmy się nad najwłaściwszą formą upamiętnienia tej niezwykle zasłużonej dla muzyki i  kultury Lublina postaci. Analizowaliśmy rożne pomysły i głosy społeczne w tej sprawie. Uznaliśmy, że Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim będzie właściwym miejscem. To od lat przestrzeń znakomitych ekspresji muzycznych i plenerowych koncertów w samym sercu Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Romuald Lipko był uznanym kompozytorem i multiinstrumentalistą. Urodził się 3 kwietnia 1950 roku w Lublinie, gdzie ukończył podstawową szkołę muzyczną oraz szkołę średnią. Był współzałożycielem i jednym z liderów zespołu Budka Suflera, jednocześnie autorem największych przebojów zespołu, m.in.: "Snu o dolinie", "Cienia wielkiej góry", "Jolka, Jolka pamiętasz”, "Takiego tanga" czy "Balu wszystkich świętych", dzięki którym został uznany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej. Artysta współpracował z najlepszymi i najbardziej znanymi polskimi wokalistkami m.in.: Anną Jantar, Urszulą, Ireną Jarocką, Zdzisławą Sośnicką, Ireną Santor i Eleni. Wśród międzynarodowych sukcesów muzycznych można wymienić występ w nowojorskiej Carnegie Hall i sesję nagraniową w Village Studio w Los Angeles pod okiem Grega Phillinganesa. Współpracował wtedy z Marcusem Millerem, Steve’em Lukatherem i Sheilą E.

Romuald Lipko w 2014 roku został odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W uznaniu imponującego dorobku artystycznego oraz wieloletniej pracy na rzecz upowszechniania kultury oraz za zasługi na rzecz Miasta Lublin otrzymał Medal Prezydenta Miasta Lublin oraz Medal 700-lecia.