Archiwalne fotografie samolotów, które powstały w Lublinie, a także niezwykłych ludzi lubelskiego lotnictwa – konstruktorów, inżynierów, pilotów oblatywaczy, prezentuje wystawa „Samoloty z Lublina” na Placu Litewskim. To jeden z punktów obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia lubelskich tradycji lotniczych. Wystawę można oglądać do 9 lipca.

– Wśród wielu świadectw historycznych naszego miasta znajdują się i takie, które w specjalny sposób określiły pozycję Lublina w odradzającej się, porozbiorowej państwowości. Takim wydarzeniem był start pierwszego polskiego samolotu wyprodukowanego w lubelskich Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz, który zapoczątkował historię lubelskiego lotnictwa. Spadkobiercami tej tradycji była potem Lubelska Wytwórnia Samolotów, a następnie, już po wojnie, fabryka PZL Świdnik, w której powstał pierwszy, w pełni polski śmigłowiec „Sokół”, zaprojektowany i zbudowany od podstaw. By przypomnieć o niezwykłej historii lotniczego Lublina, zapraszam do zwiedzania wystawy na Placu Litewskim „Samoloty z Lublina” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wystawa „Samoloty z Lublina” przygotowana w 100-lecie startu pierwszego polskiego samolotu (19 czerwca mija 100. rocznica startu samolotu Ansaldo A.1 Balilla, wyprodukowanego w Lublinie w Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz) składa się z 32 plansz opowiadających o historii lotniczego Lublina, m.in. o powstaniu najstarszej polskiej wytwórni samolotów. Prezentuje archiwalne zdjęcia i historię zakładów lotniczych, modele skonstruowanych i zbudowanych tutaj samolotów oraz sylwetki konstruktorów i lotników. Wystawa została opracowana na podstawie archiwaliów z albumu „Samoloty z Lublina” autorstwa Damiana Majsaka i Leszka Dulika i powstała we współpracy Miasta Lublin z Fundacją Lotniczy Lublin.

Do legendarnego lubelskiego samolotu Lublin RXIII konstrukcji Jerzego Rudlickiego, nawiązuje także makieta samolotu przygotowana przez lubelskiego artystę Jarosława Koziarę. Makietę można oglądać na Starym Mieście. Samoloty Lublin RXIII były budowane w wielu wersjach w zależności od przeznaczenia, wytwarzano nawet wersje hydro umożliwiające lądowanie na wodzie i dedykowane marynarce wojennej. Powstała również wersja rajdowa zwana „Błękitnym Ptakiem" biorąca udział w wyczynowych lotach międzykontynentalnych. Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej w eskadrach polskiego lotnictwa znajdowało się 150 samolotów Lublin RXIII.

Wystawę „Samoloty z Lublina” można oglądać na Placu Litewskim do 9 lipca. Dostępna jest również na stronie Lublin.eu

Wystawa_Samoloty_LBN_1
Wystawa_Samoloty_LBN_10
Wystawa_Samoloty_LBN_11
Wystawa_Samoloty_LBN_12
Wystawa_Samoloty_LBN_13
Wystawa_Samoloty_LBN_14
Wystawa_Samoloty_LBN_15
Wystawa_Samoloty_LBN_16
Wystawa_Samoloty_LBN_17
Wystawa_Samoloty_LBN_18
Wystawa_Samoloty_LBN_19
Wystawa_Samoloty_LBN_2
Wystawa_Samoloty_LBN_20
Wystawa_Samoloty_LBN_21
Wystawa_Samoloty_LBN_22
Wystawa_Samoloty_LBN_23
Wystawa_Samoloty_LBN_24
Wystawa_Samoloty_LBN_25
Wystawa_Samoloty_LBN_26
Wystawa_Samoloty_LBN_27
Wystawa_Samoloty_LBN_28
Wystawa_Samoloty_LBN_29
Wystawa_Samoloty_LBN_3
Wystawa_Samoloty_LBN_30
Wystawa_Samoloty_LBN_31
Wystawa_Samoloty_LBN_4
Wystawa_Samoloty_LBN_5
Wystawa_Samoloty_LBN_6
Wystawa_SamoloTY_LBN
Wystawa_Samoloty_LBN_7
Wystawa_Samoloty_LBN_9
Wystawa_Samoloty_LBN_32